AktualnościNa luziePiaseczno

Panie burmistrzu, gdzie są autobusy?

Gmina Piaseczno wraz ze Starostwem Powiatowym w Piasecznie rozpoczęły remonty na wielu drogowych arteriach. Jak mówi piaseczyńska tradycja, wszystkie inwestycje zbiegły się w czasie: remont ulicy Kościuszki, remont ulicy Pod Bateriami i Polskiego Państwa Podziemnego, budowa nowego ronda na skrzyżowaniu ulicy Dworcowej i Nadarzyńskiej. Co łączy wszystkie te trzy inwestycje? Objazdy i gigantyczne zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej… Przypomnijmy kilka z nich:

Przebudowa ulicy Polskiego Państwa Podziemnego i Pod Bateriami

Autobusy linii 727, L2, L12, L13, L17, L19, L32 i L52 – od 15 czerwca do odwołania – jeżdżą trasami zmienionymi. Kursowanie autobusów linii L5 zostało zawieszone. Dla mieszkańców uruchomiono wahadłowe połączenie linii L52.

Otwarcie ulicy Puławskiej i Kościuszki, zamknięcie dla ruchu ulicy Dworcowej. Tu wygodnie rozsiądźcie się wygodnie w fotelu…

W związku z otwarciem dla ruchu kołowego ulicy Puławskiej i Kościuszki w centrum Piaseczna, jednoczesnym zamknięciem skrzyżowania ulicy Dworcowej z ulicą Nadarzyńską oraz trwającymi przebudowami ulic Chyliczkowskiej, Pod Bateriami i alei Polskiego Państwa Podziemnego, od dnia 31.07.2022 r. od początku kursowania linii dziennych (linia nocna od nocy 31.07/1.08.2022 r. od początku kursowania) do odwołania wprowadzone zostaną następujące zmiany w układzie komunikacyjnym:

709 – skierowanie na trasę we wszystkich kursach we wszystkie dni tygodnia: w kierunku krańca SZKOLNA… Bez dojazdu do PKP Piaseczno!

N83 – skierowanie na trasę zmienioną: w kierunku krańca PKP PIASECZNO: DW.CENTRALNY – … – Puławska – SZKOLNA i powrót do Warszawy.

L1 i L3, jako jedyne dojeżdżają do PKP Piaseczno. Oczywiście po zmienionej trasie, aby ominąć zamknięta dla autobusów, ale nie dla ruchu samochodowego – ulicę Dworcową…

L2 i L12 – skierowane na trasę zmienioną: w kierunku krańca Złotokłos.

L13 – skierowanie na trasę zmienioną: w kursach z krańca Urząd Miasta w kierunku krańca PKP Zalesie Górne.

L17 – skierowanie na trasę zmienioną w dni powszednie: w kierunku krańca Urząd Gminy Prażmów.

L23 – skierowanie na trasę zmienioną: w kierunku krańca Starochylicka.

L24 – skierowanie na trasę zmienioną: w kierunku krańca Kazimierzowska.

L25 – skierowanie na trasę zmienioną: w kierunku krańca Rynek w Górze Kalwarii.

L39 skierowanie na trasę zmienioną: w kierunku krańca PKP Warszawa Jeziorki.

Zawieszone zostanie funkcjonowanie przystanków: PKP PIASECZNO 03, 05, 06 i 07;DWORCOWA 01;JARZĄBKA 01.

Aktualnie do dworca kolejowego w Piasecznie dojeżdżają tylko autobusy linii L1 i L3. Jak mają mieszkańcy dotrzeć na dworzec PKP Piaseczno? To jest dobre pytanie, bo większość autobusów, które dotychczas dojeżdżały na dworzec PKP, teraz mijają go szerokim łukiem. 709 najbliżej spotkamy na ulicy Wojska Polskiego, L39 na ulicy Jana Pawła II i ulicy Jarząbka… A absolutnym hitem jest przystanek autobusowy: Wojska Polskiego przy bazarku, gdzie rozkłady autobusów wiszą na całym słupie przystankowym…

Co ciekawe ruch dla autobusów na ulicy Dworcowej zamknięto w dniu 1 sierpnia br. a wykonawca nowego ronda – firma FAL-BRUK, wejdzie dopiero z pracami budowlanymi na skrzyżowanie ulic Dworcowej i Nadarzyńskiej z dniem 8 sierpnia br. Także przez tydzień po ulicy jeździły wyłącznie samochody, ale już bez komunikacji miejskiej…

Co na to władze gminy?

– Zamknięcie skrzyżowania ulic Dworcowej i Nadarzyńskiej w związku z planowaną budową ronda miało nastąpić w niedzielę 31 lipca 2022 r. Jednak w związku z tym, że Wykonawca zadania nie otrzymał w terminie zamówionych materiałów i nie mógł rozpocząć prac, skrzyżowanie pozostało otwarte, aby umożliwić kierowcom przejazd do czasu, kiedy rozpoczęcie prac budowlanych będzie możliwe. Firma FAL-BRUK przeprasza za opóźnienie w rozpoczęciu prac i deklaruje, że zakładany termin realizacji zadania – 20 sierpnia 2022 r., nie jest zagrożony.

Niestety wiele firm budowlanych boryka się obecnie z problemem dostaw materiałów budowlanych, co niejednokrotnie powoduje opóźnienia w realizacji zadań w ustalonym wcześniej terminie – czytamy w oficjalnym komunikacie gminy Piaseczno.

Pozostają dwa pytania bez odpowiedzi… Czemu nie zbudowano ronda na skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Nadarzyńskiej przy przebudowie ulicy Dworcowej? Czemu nie wprowadzono eLki, bądź linii P, która mogłaby połączyć przystanek Szkolna z PKP Piaseczno?

Niestety, ale do 20 sierpnia br. mieszkańcy Piaseczna muszą przyszykować się na uprawianie sportu, turystyki i rekreacji, aby dotrzeć na dworzec PKP. Jako redakcja polecamy: trekking, rower, biegi, hulajnogi, nordic walking. Wybór należy już do Państwa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *