AktualnościNa luziePiaseczno

Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Granica wieku ciągle się przesuwa. Mówimy coraz częściej, że nasze życie zaczyna się dopiero na emeryturze. Że wiek to stan umysłu. W Polsce mamy wiele pozytywnych przykładów osób, które bez względu na to, że czas płynie, nie zwalniają, a czasami nawet podkręcają swoje tempo życia. Dobrymi przykładami na to są: DJ Wika (Wirginia Szmyt), prof. Jerzy Bralczyk, podróżnik Aleksander Doba, czy Antoni Huczyński (znany youtuber, jako Dziarski Dziadek). W Miejskim Klubie Seniora w Piasecznie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno zorganizowała Dzień Społeczeństwa Informacyjnego.

Wyjątkowe wydarzenie
– Witam w Miejskim Klubie Seniora w Piasecznie, przed nami dziś wyjątkowy dzień, nowe wydarzenie – Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno wraz z InfoPrawnikiem zapraszają Państwa na to wydarzenie. Będzie mnóstwo ciekawostek, porad, o których więcej opowie InfoPrawnik – witała gości, Sylwia Chojnacka-Tuzimek, zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno.

Dostępność Plus
– Czego moje pokolenie 30-latków zazdrości seniorom? Myślę, że odpowiedź jest prosta… To jest czas. Natomiast ważne jest, żeby ten czas dobrze wykorzystać. A w tym celu potrzebne są zarówno informacje, jak i narzędzia. Takim narzędziem jest właśnie cyfryzacja – mówiła przedstawicielka InfoPrawnika, Olga Karczewska.

Olga Karczewska – InfoPrawnik, Sylwia Chojnacka-Tuzimek, zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno.

Mam różnego rodzaju strony internetowe, aplikacje mobilne, usługi dostępne on-line, a także szkolenie komputerowe, które dają nam odpowiednie umiejętności, aby swobodnie się po tych stronach internetowych i aplikacjach poruszać. Technologia jest dla każdej grupy wiekowej i to bez żadnego wyjątku.

– Spotykam się czasem z takim stwierdzeniem, obawami, wśród osób starszych, że technologia jest tylko dla młodych – podkreślała Olga Karczewska.

Aby wyrównywać szansę najstarszego pokolenia do świata wiedzy i informacji, rząd polski, Unia Europejska, jak i lokalne samorządy tworzą specjalne programy, które mają ułatwiać dostępność dla wszystkich obywateli.

Program „Dostępność Plus” jest odpowiedzią na unijne dążenia do tego, żeby wyrównywać szanse dla wszystkich grup społecznych. Jego celem, jak sama nazwa wskazuje, jest zwiększenie dostępności. Chodzi o to, aby każdy bez względu na wszystko miał bezpośredni dostęp do różnego rodzaju dóbr i usług, do życia publicznego, do przestrzeni publicznej.

W zakresie tego programu wyodrębniono, aż osiem różnego rodzaju obszarów: architektura, transport, edukacja, cyfryzacja, zdrowie, kultura, konkurencyjność i koordynacja.

– Nas najbardziej interesuje cyfryzacja, o której dzisiaj będziemy wiele mówić – podkreślała podczas prezentacji, Olga Karczewska.

Olbrzymie zasoby wiedzy
Zaczynając, przeglądać internet, warto najpierw odwiedzić stronę: senior.gov.pl. Jest to strona rządowa, która jest specjalnie dedykowana seniorom. Co na niej znajdziemy? Przede wszystkim informację o różnego rodzaju wydarzeniach. Mam również informacje o programach, które są specjalnie przygotowane dla seniorów. Jest możliwość ściągnięcia wielu ciekawych poradników.

Warto także korzystać z olbrzymich zasobów portalu YouTube, który może być dla nas inspiracją w naszym codziennym życiu. Większość osób kojarzy tylko ten portal z treściami czysto rozrywkowymi. Natomiast warto wiedzieć, że na YouTubie mamy bardzo wiele kanałów o charakterze publicznym. Wiele urzędów ma tutaj swoje kanały, gdzie przygotowuje treści o charakterze edukacyjnym. Bardzo ciekawym przykładem kanału, który można obserwować, jest kanał pt. Dziarski Dziadek (Antoni Huczyński). Pan Antoni jest byłym żołnierzem Armii Krajowej, ma już ponad 95 lat, na swoim kanale umieszcza różnego rodzaju filmy, które pokazują jego codzienne życie. Pięć lat temu napisał bardzo inspirującą książkę – „Mój sposób na długowieczność”. Jeżeli ktoś szuka inspiracji, to warto przejrzeć jego kanał w social media.

Senior +
To program, którego celem jest aktywizacja seniorów, ale poprzez stworzenie dla nich specjalnej przestrzeni publicznej, czyli różnego rodzaju placówek, w których seniorzy będą mogli wspólnie spędzać czas. Tutaj chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju: dzienne domy seniora albo kluby seniora. W Piasecznie i w gminie działa łącznie dziewięć klubów seniora. Jak widać, oferta gminy Piaseczno dla seniorów jest dość szeroka i bogata.

Uniwersytet Trzeciego Wieku
Najbardziej znanymi ze wszystkich narzędzi dla seniorów są Uniwersytety Trzeciego Wieku. Pierwszy UTW powstał w Polsce już w roku 1975, jeszcze w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Obecnie w Polsce działa już 640 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Proponują one bardzo szeroką ofertę: edukacyjną (seminaria i wykłady), sportową (zajęcia z jogi, nordic walking), kulturalną (imprezy i wydarzenia kulturalne) i społeczną (Rada Piaseczyńskich Seniorów).

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piasecznie działa już od 2007 roku. Obecnie liczy ponad 140 słuchaczy. Pod względem formalno-prawnym działa w strukturze Centrum Kultury w Piasecznie.

Superstarsi i co z tego…
W ramach Dnia Społeczeństwa Informacyjnego Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno wraz z InfoPrawnikiem przygotowali sześć niezwykle interesujących tematów w zakresie szeroko pojętego prawa do informacji. Jak również ochrony informacji.

– Tematem, który otwierał dzisiejsze panele były informacje dostępne dla każdego, informacje dla seniorów w dobie informatyzacji. Drugi panel dotyczył dostępu do informacji publicznej i pozyskiwania informacji od podmiotów publicznych. Trzecim tematem, który podjęliśmy była ochrona danych osobowych. Dlatego, że dane osobowe stały się obecnie, można powiedzieć walutą XXI w. Czwarty temat dotyczył obowiązków informacyjnych, które mają przedsiębiorcy wobec konsumentów. Przygotowaliśmy także tematy dotyczące tego, jak bezpiecznie poruszać się w internecie. A na koniec, szóstym i ostatnim tematem były informacje o dostępie w zakresie darmowych źródeł – podsumowała całość warsztatów, zorganizowanych w ramach Dnia Społeczeństwa Informacyjnego, Olga Karczewska z InfoPrawnika.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *