AktualnościPiasecznoPowiat

Bez krępacji o integracji

18 czerwca zajęciami w Szkole Podstawowej w Jazgarzewie Warsztat Terapii Zajęciowej w Piasecznie zakończył projekt integracyjny „Bez krępacji o integracji”.

W tym roku przeprowadzone zostały warsztaty z młodzieżą w następujących szkołach podstawowych: im Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym, im Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego w Piasecznie, im Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Piasecznie, w Złotokłosie, im ks Jana Twardowskiego w Chylicach, im Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Jazgarzewie.

W spotkaniach integracyjnych z osobami niepełnosprawnymi wzięło 135 uczniów.

Spotkanie te przyniosły odpowiedzi na wiele pytań. Spowodowały też pojawienie się nowych bardziej konkretnych i szczegółowych pytań dotyczących życia osób z niepełnosprawnością. Warsztaty integracyjne to dla wielu uczniów pierwsze spotkanie „w realu” z niepełnosprawnością, w trakcie ich trwania (6 godzin) nie realnym jest przeprowadzanie pełnego procesu integracji. Tak naprawdę jest to dla wielu początek „integracyjnej drogi”, czy będą kontynuować podróż zależy już od nich samych.

W tegorocznej edycji programu zwiększono wymiar godzin, w których uczestniczą osoby z niepełnosprawnością. Jest to wynikiem sugestii otrzymywanych od młodzieży po wcześniejszych edycjach.

Projekt integracyjny to również wyzwanie dla uczestników WTZ. Wyjeżdżając do szkół nie wiedzą w jakim nastroju będzie młodzież, czy będzie chciała współpracować czy może nie koniecznie J. Nie każdy też potrafi mówić o samym sobie, o swoich problemach i sytuacjach z którymi musi się mierzyć każdego dnia. Trzeba się do tego przygotować, a i tak nie zawsze wszystko potoczy się idealnie.

Trzeba również pamiętać, że WTZ na czas trwania programu nie zawiesza swojej codziennej działalności. Terapia i inne projekty są ciągle realizowane, pojawiają się oczywiście różnego rodzaju przeszkody. Jednak ponad 70 głów to nie jedna, wiec wspólnie znajdujemy rozwiązania.

Trudno oceniać efekty programu na obecnym etapie. Wierzymy jednak, że wiedza przekazana młodzieży i doświadczenia z warsztatów zaowocują w dorosłym życiu.

Projekt Jest współfinansowany przez Miasto i Gminę Piaseczno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *