AktualnościLesznowolaNa luzie

Kolejna koncepcja zagospodarowania KPGO Mysiadło. Tym razem dużo uboższa…

Jest marzec 2015 roku gmina Lesznowola inwestycje pt. „Koncepcja zagospodarowania terenu dawnego KPGO Mysiadło”, całkowity koszt realizacji projektu wynosił – 619 920,00 zł, z czego 428 200,00 zł pochodziło z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach tego projektu gmina Lesznowola planowała przygotować i zrealizować kompleksowe zagospodarowanie terenu po dawnym KPGO Mysiadło. Projekt zakładał budowę sztucznego jeziora, budowę amfiteatru, term, spa, basenu czy oceanarium… Miały być również centra usługowo-handlowe i nowy kościół… Gmina Lesznowola planowała zagospodarować 4 ha, a pozostałe 49 ha pozostawić do zagospodarowania inwestorom… Wszystkie prace koncepcyjne miały zostać zakończone do 31 grudnia 2014 roku… Mija kolejne osiem lat, w gminie Lesznowola nadal dzierży władzę Maria Jolanta Batycka-Wąsik, jednak z obiecanej koncepcji nie zostało praktycznie nic…

Po terenach dawnego KPGO Mysiadło hula wiatr, biegają zwierzęta, a jeszcze przed pandemią były wyścigi WrakRace’ów, czy spoty Nowa Iwiczna Classic Cars, które przyciągały tłumy motoryzacyjnych pasjonatów i mieszkańców. Początek zmian na KPGO Mysiadło zaczyna się pod koniec stycznia 2022 roku wraz z oddaniem gruntu archidiecezji warszawskiej z bonifikatą wynosząca 99%… Kościół katolicki za 7 tys. m2 płaci gminie Lesznowola około 81 tys. zł. Choć sam grunt w momencie sprzedaży był wart około 8 mln zł… Na działce powstaje jedynie kaplica, którą w dniu 9 października 2022 roku święci kard. Kazimierz Nycz. – Planujemy tutaj, oprócz przyzwoitego kościoła w przyszłości, duży parking, żeby ci ludzie mogli tutaj przyjeżdżać. Niestety we wszystkich badaniach, w których pytamy wiernych, czemu wybierają ten kościół? Dlaczego nie chodzą do swojej parafii? Tylko gdzieś, gdzie indziej… To wymieniają na pierwszym miejscu, że szukają dobrych kazań i dobrych księży. Bogu dzięki, że tak mówią! A na drugim miejscu wymieniają miejsce siedzące w kościele i parking. Taka jest rzeczywistość i z taką musimy się zgodzić. Pewnie barokowego kościoła, wam tutaj nie zbuduje… – mówił podczas spotkania z wiernymi, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Na razie niewiele z tych planów wypaliło. Nadal nie wydano zgody na budowę nowego kościoła w Mysiadle. Decyzja ugrzęzła na etapie urzędniczych procedur… Jednak nowy kościół, stał się elementem zupełnie nowej koncepcji „Parku Społecznego w Mysiadle”.

– Prezentujemy koncepcję „Parku Społecznego w Mysiadle” – zapraszamy Mieszkańców do zapoznania się z dokumentem i składania ewentualnych uwag. Projektowany (w rejonie ulicy Osiedlowej) Park Społecznyto przestrzeń spotkań mieszkańców i miejsce realizacji wydarzeń kulturalnych oraz sportowych, gdzie znajdzie się m.in. siłownia plenerowa, skatepark, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej, tężnia, kino letnie, kawiarnia i strefa rekreacji. Projekt zakłada również stworzenie zróżnicowanych stref zieleni, jak zieleń wysoka, łąki kwietne i trawniki oraz dostosowanie wszystkich elementów przestrzennych do potrzeb osób niepełnosprawnych, oraz zastosowanie rozwiązań zwiększających poczucie bezpieczeństwa poprzez odpowiednie oświetlenie poszczególnych stref i ciągów komunikacyjnych — czytamy w oficjalnym komunikacje gminy Lesznowola udostępnionym mieszkańcom.

Mieszkańcy swoje uwagi do projektu mogą wnosić do 31 października 2023 roku na adres e.mailowy: gmina@lesznowola.pl. Co ciekawe wszystkie uwagi, które dotychczas zostały opublikowane przez mieszkańców gminy Lesznowola na portalu społecznościowym Facebook, są bardzo krytyczne: „Osobiście będę wnioskował o zablokowanie tej inwestycji!!! Gdzie inne sołectwa? W Łazach walczymy od kilku lat o rewitalizację parku, mamy piękny staw zarybiony w opłakanym stanie, na pograniczu Łaz II, Łaz I i Magdalenki mamy piękne miejsce do rewitalizacji, ba podobno jest już projekt!!! Dlaczego nikt nie raczył zapytać mieszkańców o swoje pomysły, tylko zostały one narzucane z góry. Dlaczego inne sołectwa są pomijane!!! A tu proszę Mysiadło mlekiem i miodem płynące!!! STOP!!! – napisał pod gminnym postem Łukasz Szulik, Sołtys Łaz II”.

Po ośmiu latach powstała nowa koncepcja zagospodarowania terenu KPGO Mysiadło dla społeczności lokalnej. Jest ona zupełnie inna, niż ta zaprezentowana w 2015 roku… Zabrakło na niej fajerwerków typu: oceanarium, basen, spa, czy termy… Czy ta skromna wizja parku zostanie zrealizowana? Zobaczymy… Niestety wiele wskazuje na to, że wkrótce obok parku powstanie nowe osiedle mieszkaniowe. Obecnie trwają prace nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego właśnie w tym kierunku…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *