AktualnościKonstancin - JeziornaNa luzie

800 tys zł. z budżetu Mazowsza na zakup RTG dla szpitali w Pruszkowie i Konstancinie-Jeziornie

Dwa mobilne aparaty RTG za blisko 800 tys. zł trafiły do szpitali w Pruszkowie i Konstancinie-Jeziornie. To kolejny zakup w ramach realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego projektu unijnego o wartości 360 mln zł.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik,placówki medyczne muszą być dobrze wyposażone, by szybko i skutecznie pomagać pacjentom. – Koronawirus nie odpuszcza, dlatego cały czas trzymamy rękę na pulsie i na bieżąco monitorujemy sytuację w szpitalach. Zapotrzebowanie na nowoczesny i niezawodny sprzęt jest bardzo duże, stąd m.in. nasza decyzja o zakupie przenośnych aparatów rentgenowskich. Taka aparatura w dobie COVID-19 ogranicza przemieszczanie się pacjentów po szpitalu, tym samym minimalizując ryzyko rozprzestrzeniania wirusa.

Do mazowieckich placówek trafiło 20 aparatów RTG marki Samsung GM 85. To nowoczesne, kompaktowe i lekkie urządzenia. Ich ogromnym atutem jest niewielki – jak na tego typu sprzęt – rozmiar, który umożliwia personelowi medycznemu przetransportowanie go w niewielkiej windzie czy też bardzo wąskimi korytarzami do sali chorych. Są też bardzo wytrzymałe pod względem zużycia energii. Pełne ładowanie trwa tylko 4 godziny i wystarcza na cały dzień pracy urządzenia. Dodatkowo aparaty gwarantują doskonałą jakość obrazu i dostosowanie dawki promieniowania do wieku badanego pacjenta. Dlatego mogą być również stosowane w diagnostyce dzieci. Ponadto posiadają funkcję Remote View, dzięki której medycy mają bieżący dostęp do obrazu za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Ta opcja jest szczególnie przydatna na oddziałach SOR i w salach operacyjnych. W sumie na zakup wszystkich 20 cyfrowych aparatów RTG samorząd Mazowsza przeznaczył blisko 8 mln zł.

Radny województwa mazowieckiego i przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski zauważa, że realizowany przez samorząd Mazowsza projekt odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu mazowieckich placówek zdrowia. – To kolejny dowód na to, że wsparcie finansowe z budżetu województwa mazowieckiego oraz środki unijne najsilniej wspierają mazowieckie szpitale – bez względu na to, jaki podmiot tworzy i prowadzi taką placówkę. Dziś już tak naprawdę nie ma porównania między środkami, jaki na walkę z koronawirusem przeznaczył samorząd i UE, a tymi bardzo skromnymi przeznaczonymi przez rząd.

Nowe aparaty RTG zakupione przez samorząd Mazowsza przy wsparciu UE trafiły do 20 mazowieckich szpitali, w tym do: Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. – Szpitala im. prof. M. Weissa w Konstancinie-Jeziornie oraz Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. – Szpitala Kolejowego im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie.

Jeden komentarz do “800 tys zł. z budżetu Mazowsza na zakup RTG dla szpitali w Pruszkowie i Konstancinie-Jeziornie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *