AktualnościGóra KalwariaKonstancin - JeziornaLesznowolaPiasecznoPowiatPrażmówTarczyn

Ponad podziałami dla obywateli

Obecna Rada Powiatu Piaseczyńskiego w wielu kwestiach samorządowych toczy między sobą zażarte spory… Jednak są uchwały, które potrafią połączyć rządzącą powiatem Koalicję Obywatelską z opozycyjnymi klubami: Prawem i Sprawiedliwością i Naszą Gminą-Nasz Powiat. Wszystkich połączyła idea utworzenia z rokiem budżetowego 2020 – Powiatowego Budżetu Obywatelskiego. Za projektem uchwały autorstwa radnego Sergiusz Muszyńskiego (Prawo i Sprawiedliwość) zagłosowało 27 radnych.


Nerwowa atmosfera
Radni Prawa i Sprawiedliwości zgłosili projekt uchwały wprowadzający w powiecie piaseczyńskim instytucje budżetu obywatelskiego. Projekt był opiniowany na wszystkich merytorycznych komisjach.


– Pomimo nerwowej atmosfery w dyskusji, projekt uzyskał jednomyślnie pozytywne opinie następujących komisji — Budżetu i Finansów, Zdrowia oraz Edukacji — pisał przed sesją Rady Powiatu Piaseczyńskiego, radny Sergiusz Muszyński (PiS).


Wszyscy za projektem
Okazało się, że wszyscy radni byli za utworzeniem budżetu obywatelskiego wraz z rokiem budżetowym 2020.


– Udało się! Zgłoszona przez Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość, a przygotowana przeze mnie uchwała wprowadzająca Powiatowy Budżet Obywatelski w powiecie piaseczyńskim została przyjęta jednogłośnie!


Oznacza to, że od przyszłego roku budżetowego (2020), mieszkańcy będą decydowali o przeznaczeniu części środków z budżetu powiatu. Każdy będzie mógł zgłosić swój projekt, a następnie o jego losach zdecyduje głosowanie. Bardzo się cieszę, że udało się utrzymać zapis o podziale na pule, co gwarantuje, że każda gmina otrzyma, chociaż minimalny udział w budżecie obywatelskim. Dla mnie, jako autora uchwały, był to jeden z kluczowych zapisów.


Teraz będziemy walczyli, aby w budżecie przeznaczona była jak największą kwota na pierwszą edycję budżetu obywatelskiego. W kuluarach mówi się, że będzie to 500 tys. zł. W mojej ocenie powinniśmy dążyć do tego, aby stale przeznaczać na ten cel przynajmniej 1 proc. budżetu, czyli około 2,5 mln zł – pisał już po sesji Rady Powiatu Piaseczyńskiego, radny Sergiusz Muszyński (PiS).


Budżet obywatelski
Warto przypomnieć, że budżet obywatelski stanowi wydzieloną część budżetu, o której przeznaczeniu decydują mieszkańcy. W ramach tego budżetu zgłaszane są oddolne projekty, które później podlegają weryfikacji poprzez głosowanie mieszkańców. Te, które otrzymają najwięcej głosów, kwalifikują się do realizacji w ramach budżetu danej jednostki samorządowej.


W uchwale czytamy, że: „wysokość środków finansowych przeznaczonych na budżet obywatelski dzieli się na: pulę powiatową oraz sześć pul gminnych, obejmujących sześć gmin wchodzących w skład powiatu piaseczyńskiego”. Pula powiatowa jest przeznaczona tylko na realizację zadań służących mieszkańcom całego powiatu piaseczyńskiego. Co wprost oznacza, że finansowane z niej zadania dotyczą potrzeb więcej, niż jednej gminy. Natomiast pule gminne przeznaczone są tylko na realizacje potrzeb mieszkańców poszczególnych gmin powiatu piaseczyńskiego.


Propozycje zadań do budżetu obywatelskiego może składać każdy mieszkaniec powiatu, niezależnie od gminy, w której mieszka.


Cel: Aktywizacja mieszkańców”
– Celem wprowadzenia w powiecie piaseczyńskim budżetu obywatelskiego jest zwiększenie aktywności zaangażowania mieszkańców w sprawy powiatu, jak również wola włączenia mieszkańców w proces decydowania o sprawach samorządu powiatowego – czytamy w uzasadnieniu do uchwały, która została przyjęta na V sesji Rady Powiatu Piaseczyńskiego. Czy ten ambitny plan uda się zrealizować? Trudno na razie jest odpowiedzieć na tak postawione pytanie… Jedno jest pewne, idea utworzenia powiatowego budżetu obywatelskiego połączyła wszystkich radnych i kluby. Na sesji było wręcz słodko, bo w końcu w dniu 28 lutego obchodzony był tłusty czwartek.


– Na V Sesji Rady Powiatu było tak słodko, że bez zbędnych dyskusji zapadły ważne dla mieszkańców uchwały m.in. uchwalenia regulaminu powiatowego budżetu obywatelskiego na 2020 r. (inicjatywa Radnych PiS) — napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku — Ksawery Gut, Starosta Piaseczyński.

Autor: Kamil Myszyński


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *