AktualnościNa luziePiaseczno

Zmiany wokół dworca PKP Piaseczno

Otoczenie dworca PKP w Piasecznie przechodzi metamorfozę. Zaczęto od uporządkowania parkowania po zachodniej strony torów. Teraz poprawiona została organizacja ruchu przed budynkiem dworca na ul. Dworcowej.

Będzie 450 miejsc parkingowych

Po wydzierżawieniu gruntu od PKP gmina utwardziła teren i wyznaczyła 250 miejsc parkingowych. Aktualnie piaseczyński magistrat pracuje nad udostępnieniem kolejnych 80 miejsc a po zakończeniu przebudowy ulicy Towarowej przybędzie kolejnych 120 miejsc. Razem będzie ok. 450 miejsc plus wyznaczone miejsca na ulicach. Ponadto od strony ul. Chełmońskiego zamontowanych jest 30 stojaków rowerowych, a teraz dostawianych jest 20 nowych stojaków w okolicy samego budynku dworca.

Nowa organizacja ruchu

Aktualnie jest wprowadzana przez gminę nową organizację ruchu wokół dworca. Wytyczone zostały nowe przejście dla pieszych, zainstalowany został dodatkowy peron dla autobusów, wyznaczone zostały miejsca dla osób niepełnosprawnych i postój TAXI. Nowością jest wyznaczenie miejsca dla obsługi paczkomatów. Zmienia się wjazd i wyjazd na ul. Towarową, gdzie gmina wyznaczyła 2 miejsca tzw. Kiss&Ride, czyli na 1-2 minutowy postój.

Aktualnie jest poprawiana organizacja parkingu na wprost dworca, gdzie również wyznaczono miejsca dla niepełnosprawnych i wkrótce pojawi się kilka miejsc parkingowych dla osób, które przyjeżdżają na dworzec na tzw. chwilę (będzie zakaz postoju powyżej 15 min). Parking ma tylko jeden wjazd i wyjazd na ul. Dworcową.

Przebudowa Towarowej

Uporządkowano fragment ul. Towarowej, gdzie tworzone są kolejne miejsca parkingowe. To tymczasowe rozwiązanie, bo gmina przystąpiła do przebudowy ulicy Towarowej, gdzie ma powstać ok. 200 miejsc parkingowych. Inwestycja ma zakończyć się w połowie przyszłego roku. Lokalne władze finalizują dzierżawę kolejnego terenu od PKP (na wysokości ul. Dworcowej 3).

Wszystkie parkingi, łącznie z działką na rogu ulicy Dworcowej i Lotników, zostaną lepiej oznakowane. W sumie w okolicy dworca PKP będziemy mieć ok. 330 miejsc parkingowych, a po przebudowie Towarowej przybędzie kolejnych 120 miejsc.

Parkowanie na okolicznych ulicach

Gmina pracuje nad organizacją ruchu, która uporządkuje parkowanie na ulicach: Chełmońskiego, Kasprowicza, Reymonta i Baczyńskiego. Dzięki tym działaniom gmina chce uporządkować dzikie parkowanie, które jest udręką dla mieszkańców wspomnianych wyżej ulic. Te działania w sposób tymczasowy (za wyjątkiem inwestycji na ul. Towarowej) poprawiają bezpieczeństwo wokół dworca a także zwiększą dostępność kolei, jako podstawowego środka transportu publicznego.

Na parking wielopoziomowy jeszcze poczekamy

Budowa parkingu wielopoziomowego w okolicy dworca została odłożona w czasie, z kilku powodów. Pierwszy to brak gruntów – nie ma bowiem szansy na przekazanie przez PKP działki, na której planowana była budowa parkingu. Drugi to koszty takiej inwestycji – obecnie gmina zwiększa liczbę miejsc parkingowych bez dużych nakładów finansowych. Trzeci powód, to konieczność opracowania nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla większego obszaru wokół torów kolejowych nad czym piaseczyński samorząd zamierza pracować w najbliższych miesiącach. Plan zagospodarowania ma określi kształt układu komunikacyjnego wokół dworca, a ul. Dworcowa jest jednym z elementów tego układu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *