AktualnościNa luziePiaseczno

Wynik tegorocznej kwesty pamięci to ponad 16 tys. zł

Wynik tegorocznej Kwesty Pamięci jest bardzo satysfakcjonujący = 16 145,48 zł! 1 listopada 2022 roku od samego rana, wolontariusze Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie, prowadzili doroczną kwestę na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na najstarszej piaseczyńskiej nekropolii.

Dzięki społecznej pracy wielu lokalnych samorządowców, społeczników, a także lokalnej prasy udało się zebrać ponad 16 tys. zł, które w przyszłym roku zostaną przeznaczone na renowację dwóch zabytkowych grobów: rodziny Regielów oraz grób Mariana Ostrowskiego rejenta m. Piaseczna. Ale to nie koniec przyszłorocznych ambitnych planów Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie… Projekt jest ambitny i zakłada renowację zabytkowych krzyży „bezgrobnych”, które znajdują się na terenie cmentarza. – Na naszym zabytkowym cmentarzu znajduje się wiele metalowych, kutych krzyży, które – jako ostatni świadkowie – określają miejsce dawnych pochówków. To szczególny widok – krzyże bez grobów. Należy im się opieka i wyznaczenie miejsca… spokoju. Zgodnie z sugestią księdza proboszcza, mógłby to być pas wzdłuż muru od strony zachodniej – informowali przedstawiciele społecznego komitetu w mediach społecznościowych.

Warto przypomnieć, że dzięki zeszłorocznej zbiórce w kwocie – 13 448,38 zł , a także wsparciu finansowym, które udało się uzyskać od: Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno (30 699,61 zł) i dotacji z Urzędu Marszałkowskiego województwa Mazowieckiego (40 000,00 zł), odrestaurowano grób rodziny Sołtysiaków. Dzisiaj wygląda naprawdę imponująco i dobitnie pokazuje, jak ważne są coroczne kwesty podczas 1 listopada, czyli w Dzień Wszystkich Świętych.

Foto: Dorota Cichocka-Zawada wraz z dzielnymi reprezentantami – 333 Szczepu Nieprzetartego Szlaku NIEBOSKŁON – druhna Izabela Świerzyńska i druh Krzysztof Ufnalewski.
Foto: Od lewej: Dorota Zając, Stanisław Hofman, Anna Stefaniak, Piotr Kandyba i Anna Kostyrka.
Foto: Liczenie zebranych datków.
Foto: Grób Sołtysiaków przed renowacją.
Foto: Grób Sołtysiaków po renowacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *