AktualnościPiaseczno

Trzecia edycja akcji – Kwiaty Wołynia

Działacze Konfederacji rozdawali dzisiaj ulotki oraz kwiaty lnu przypominające o krwawej niedzieli na Wołyniu i we wschodniej Małopolsce, które miało miejsce 80 lat temu… 11 lipca 1943 roku, był punktem kulminacyjnym rzezi Polaków na Wołyniu, Lubelszczyźnie, Polesiu i we wschodniej Małopolsce. Wówczas zamordowano nawet 200 tys. niewinnych ofiar – mężczyzn kobiet i dzieci.

W tym roku odbyła się już trzecia edycja akcji pt. Kwiaty Wołynia. Jest to akcja edukacyjna, która ma budować pamięć o tej wielkiej tragedii, która po dziś rozrywa polskie serca. Niestety nieznajomość tej okrutnej i złej historii jest bardzo duża. Jak mówią organizatorzy: „Chcemy, aby strona ukraińska uwzględniła polskie postulaty, czyli odblokowanie ekshumacji, a także by strona ukraińska odpowiednio upamiętniła polskie ofiary oraz zdecydowanie potępiła sprawców tych wydarzeń. Jest to niezbędne minimum w celu zbudowania prawdy na faktach”.

– Odbyliśmy wiele pouczających rozmów z mieszkańcami Piaseczna na temat Kresów i rzezi wołyńskiej. Wśród nich byli potomkowie pomordowanych. „Napotkaliśmy także dwóch Ukraińców, którzy byli zaskoczeni, że takie wydarzenie miało miejsce” – podkreśla Krzysztof Mogilski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *