AktualnościNa luziePowiatPrażmów

Kolejne pieniądze na ratowanie Dworu Ryxów

Samorząd Urzędu Województwa Mazowieckiego postanowił wesprzeć 38 inwestycji w Warszawie i okolicy. Na ten cel władze regionu przeznaczą ponad 3,6 mln zł. Wśród beneficjentów programu – „Mazowsze dla zabytków”, znalazł się dwór Ryxów w Prażmowie. Wójt Jan Adam Dąbek odebrał czek na kwotę – 150 tys. zł.

– Pomagamy właścicielom i opiekunom zabytków w ratowaniu naszego wspólnego dziedzictwa. Dziś wręczamy im symboliczne czeki. Te wkrótce zmienią się w realne pieniądze, które pozwolą na renowację aż 38 zabytków z Warszawy i okolicznych powiatów – powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Trwa rewitalizacja budynku: Dworek Ryxa w Prażmowie. Urząd Gminy Prażmów przygotował projekt oraz wykonanie prac budowlanych pn. Remont zabytkowego budynku – Dwór Ryxa, w celu realizacji zadań własnych gminy tj. edukacja i integracja społeczna, pomoc społeczna, kultura. Łączne nakłady finansowe – 4 160 000,00 zł. Limit 2023 – 1 mln zł, limit 2024 – 3 mln zł. Urząd Gminy Prażmów planuje przeprowadzić realizację przedsięwzięcia, w latach: 2020-2024.

Przypomnijmy, że 21 lutego 2020 roku, Urząd Gminy Prażmów wraz z Powiatem Piaseczyńskim podpisali list intencyjny w sprawie ratowania dwustuletniego Dworu Ryxów w Prażmowie. List Intencyjny był efektem rozmów, które prowadził Zarząd Powiatu Piaseczyńskiego wspólnie z Gminą Prażmów na temat wspólnego zagospodarowania Dworu.

– Dwór Ryxów jest obiektem cennym dla Gminy i Powiatu ze względów historycznych, tak więc mieszkańcom zależy na tym, żeby obiekt stał się w przyszłości centrum życia kulturalnego – czytamy w Liście Intencyjnym.

Położony w centrum Prażmowa nad Doliną Rzeki Jeziorki, Dwór Ryxów o powierzchni użytkowej 452 m2, stojący na działce o powierzchni 1,28 ha ma stać się miejscem ważnych, dla mieszkańców Gminy i Powiatu, działań w zakresie kultury, profilaktyki, edukacji, pomocy społecznej, pomocy psychologicznej i prawnej. Dwór byłby wykorzystywany na cele odpowiadające potrzebom kulturalno-edukacyjnym i integracji społecznej mieszkańców Gminy i Powiatu.

Pozostaje nadzieja, że wkrótce Dwór Ryxów zostanie oddany w ręce mieszkańców gminy Prażmów, jak i powiatu piaseczyńskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *