AktualnościNa luziePiasecznoWkrótce

Gwiazdy na piaseczyńskim niebie

Na polanie w Runowie po raz kolejny zorganizowano akcję pt. Pociąg do Gwiazd. Mieszkańcy Piaseczna i okolic zostali zabrani na wspólne obserwacje astronomiczne przez specjalny nocny pociąg Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej. Przewodnikiem po świecie gwiazd był Karol Wójcicki, znany dziennikarz i popularyzator nauki.

– Zabieramy mieszkańców Piaseczna i okolic pod ciemniejsze niebo niż to piaseczyńskie, warszawskie… W Runowie widać trochę więcej gwiazd i można o nich spokojnie porozmawiać. Będziemy rozmawiać o Jowiszu. Opowiem o swojej niedawnej podróży do Ameryki Południowej, z której przywiozłem mnóstwo fantastycznych zdjęć i filmów, całkowitego zaćmienia słońca – mówił w Runowie, Karol Wójcicki.

Po blisko dwugodzinnym pokazie specjalny nocny pociąg wyruszył w drogę powrotną do Piaseczna. Ale jeśli myślicie, że jest to koniec astronomicznych atrakcji w gminie Piaseczno… To jesteście w dużym błędzie, bo już 11 sierpnia na Górkach Szymona czeka nas kolejna fascynująca podróż z udziałem dziennikarza naukowego, Karola Wojcickiego.

Tym razem podczas 3-godzinnego pokazu, Karol Wójcicki zabierze Państwa, w fascynując podróż przez warkocz komety 109P/Swift-Tuttle. To ona jest źródłem sypiących się z nieba w sierpniowe noce Perseidów.

Warto przypomnieć, że w nocy z 12 na 13 sierpnia, jak co roku czeka nas maksimum roju Perseidów. To coroczne święto miłośników astronomii na całym świecie. W tym roku po raz pierwszy wspólne obserwacje tego kosmicznego fenomenu odbędą się w podwarszawskim Piasecznie. Na obserwacjach spotkamy się noc przed maksimum (11/12 sierpnia), abyście Państwo mogli tę najważniejszą noc z 12 na 13 sierpnia, spędzić, tak jak lubicie i tam gdzie chcecie.

Noc spadających gwiazd w Piasecznie

Niedziela, 11 sierpnia, od godz. 21:00.

Górki Szymona, Zalesie Dolne.

Wstęp Wolny.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *