AktualnościKsiążka

Kieżmark – historia i tradycje

Kieżmark to wyjątkowe miasto, gdzie historia łączy się z nowoczesnością. W tle zabytkowych kamienic widoczne są Tatry Wysokie, które łączą dwa narody: polski i słowacki. Te dwie wspólnoty narodowe, na przestrzeni lat, mają wspólną historię i tradycje. O czym najlepiej mogliśmy się przekonać w Instytucie Słowackim w Warszawie, podczas prezentacji książki – „Kieżmark historia i tradycje”.

Kieżmark to skarb Słowacji

Licznie zebranych gości na spotkaniu autorskim, przywitał Adrián Kromka, dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie.

– Witam na prezentacji najnowszej publikacji – „Kieżmark historia i tradycje”. Kieżmark to skarb Słowacji. Jest tam wiele historycznych skarbów: ratusz, centrum miasta, kieżmarski zamek, ale jest tam też, wyjątkowy burmistrz — Ján Ferenčák — przywitał gości Adrián Kromka.

– Serdecznie witam Państwa na prezentacji, nowej w kolejności już siódmej książki o Kieżmarku. Za większością publikacji wydanych ze środków miasta, stała wyjątkowa kobieta, prawdziwa znawczyni naszej historii – pisarka Nora Baráthová. W przypadku najnowszej książki należy szukać za nią, nie tylko jednej, ale, aż czterech kobiet. Są to: Nora Baráthová, Erika Cintulová, Božena Malovcová oraz Zuzana Šlosárová. Pozwolą Państwo, że autorką pogratuluje i za ich pracę z całego serca podziękuje – gratulował Ján Ferenčák, burmistrz miasta Kieżmark.

Publikacja „Kieżmark – historia i tradycje”, ma obok słowackiej, również polską, angielską i niemiecką wersję językową. Wspominany tytuł został wydany z okazji 750-lecia nadania praw miejskich miastu Kieżmark.

Każda książka jest wyjątkowa, ale ta publikacja jest szczególna, bo w niej zostały zaprezentowane archiwalne klejnoty, czyli dokumenty herbowe potwierdzające zasadność przymiotnika – „królewski”, jak i dokumenty potwierdzające udzielenie praw miejskich. Warto zwrócić uwagę na pewną nowość w książce, którą jest przybliżenie bogatej tradycji miasta, związanej z różnego rodzaju działalnością rzemieślniczą.

Od 1990 roku, w Kieżmarku odbywa się: Festiwal Europejskiego Rzemiosła Ludowego. Na festiwalu prezentowane są wyroby mistrzów tradycyjnej sztuki rzemieślniczej ze Słowacji, ale także z całej Europy. Festiwal dopełnia bogaty program kulturalny. Tegoroczny 29 -ty Festiwal Europejskiego Rzemiosła Ludowego w Kieżmarku odbędzie się w dniach od 12 do 14 lipca br.

Autorki o książce
Choć książka – „Kieżmark historia i tradycje” ma cztery autorki, to w Warszawie na prezentacji publikacji były obecne, tylko dwie: Erika Cintulová i Zuzana Šlosárová. Panie odpowiedziały o procesie tworzenie najnowszej książki o Kieżmarku.

– Po raz pierwszy w publikacji o Kieżmarku udało się umieścić dokumenty archiwalne, te klejnoty z archiwów kieżmarskich. Kładąc też nacisk, że Kieżmark jest jednym z niewielu miast na Słowacji, które mogą się pochwalić takimi dokumentami. Oprócz tych zasobów archiwalnych chciałyśmy pokazać rozwój miasta – mówiła Erika Cintulová, współautorka książki i dyrektor Muzeum w Kieżmarku.

– Grafika książki została przystosowana do dynamiki współczesnych czasów. Oczywiście obok historii miasta Kieżmarku przedstawiamy jego współczesność. Serdecznie Państwa zapraszam i mam nadzieję, że narobiliśmy Państwu „smaka” na to wspaniałe miasto – dodawała Zuzana Šlosárová, współautorka książki.

Chrzest książki
– Nasi południowi sąsiedzi mają tradycję chrzczenia książek. Książka „Kieżmark – historia i tradycje” swój pierwszy chrzest już miała na Słowacji w dniu 5 marca br., oczywiście w Kieżmarku. Ale polskiego chrztu jeszcze nie było…

Kwestią sporną jest, czym należy chrzcić książkę?

Dlaczego chrzcimy Tatra Czajem (Tatranský čaj)? – zapytała dyrektora Instytutu Słowackiego w Warszawie, Monika Kalinowska.

– Herbata tatrzańska ma 52%… – odpowiedział z uśmiechem na ustach, dyrektor Adrián Kromka.

Chrzestu książki dokonują:
Adrián Kromka, dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie i
Ján Ferenčák, burmistrz miasta Kieżmark. /foto/: KM

Co ciekawe podczas spotkania autorskiego w Kieżmarku, książka została ochrzczona ziemią z osady Św. Michała.


– Mam nadzieję, że książka znajdzie wielu czytelników, również wśród Państwa i że zainspiruje do odwiedzenia Kieżmarku i spróbowania herbaty tatrzańskiej – dodawał Ján Ferenčák, burmistrz miasta Kieżmark.

Publikacja „Kieżmark – historia i tradycje” jest częścią wspólnego projektu Kieżmarku i Nowego Targu pod nazwą: „Wędrówka szlakami historii, kultury i tradycji pogranicza polsko-słowackiego Nowy Targ – Kieżmark”. Książka jest bogato ilustrowana fotografiami Kieżmarku. Na 160 stronach, zostało umieszczone, aż 300 fotografii miasta. – Kieżmark może pochwalić się przecudownymi zdjęciami, oddającymi jego piękno – zauważała Erika Cintulová, współautorka książki i dyrektor Muzeum w Kieżmarku.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *