Na luziePiaseczno

Eko zabawka

Podczas V sesji Rady Miejskiej w Piasecznie wyróżniono dzieci i młodzież, która wzięła udział w konkursie pt. „Eko zabawka” organizowanym przez Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno. W ramach konkursu wykonano 27 projektów wykonanych przez uczniów piaseczyńskich szkół i przedszkoli. Na sesji wyróżniono pięć projektów, a trzy najlepsze otrzymały główne nagrody.

Kampania edukacyjna
Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno prowadzi kampanię edukacyjną związaną ze sposobem segregacji odpadów. Jednym z elementów tej całej kampanii są działania w szkołach i przedszkolach. Na początku zorganizowano konkurs pt. Eko Zabawka, który miał pokazać dzieciom, że nie wszystkie odpady, które wytwarzamy w domach, są tymi odpadami… Bo chodzi o zbudowanie świadomości, że segregacja odpadów, którą prowadzimy, ma sens i jest bardzo potrzebna naszemu środowiskowi naturalnemu. W ten sposób możemy ograniczyć ilość odpadów, bo podlegają one recyklingowi i znaczna ich część trafia do ponownego użytku.

– Ten konkurs, w którym uczestniczyły dzieci, miał pokazać, że z naszych odpadów można zrobić ciekawe i różne rzeczy. Dzieci w ramach konkursu wykonały 27 pięknych zabawek, z których wybraliśmy trzy jako nagrodzone i pięć wyróżnień. Mieliśmy duży problem, żeby je wybrać, bo wszystkie nam się podobały – mówiła Barbara Wysocka, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami.

Wygrywają uczniowie Szkoły Podstawowej w Zalesiu Górnym
Dzieci wykonały przeróżne zabawki. Była to: ciuchcia, boisko piłkarskie czy też piękny czarny kot. Uczestników konkursu chwaliła pani Hanna Kułakowska-Michalak, I zastępca burmistrza Piaseczna: „Najważniejsze jest to, że dzieci wzięły udział w konkursie i wykazały się inwencją twórczą”.

Pierwsze miejsce zajął Jaś Kuczyński, uczeń III klasy Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym. Jaś zrobił pięknego czarnego kota z butelki po płynie do płukania.

 • Masz kota w domu? – pytała burmistrz Kułakowska-Michalak.
 • Nie – odpowiedział nieśmiało Jaś.
 • Jasiu, czy kot może zostać na sesji? – dopytywała pani burmistrz.

Oczywiście ekologiczny kot został na sesji i był bacznym obserwatorem dalszego jej przebiegu.

Drugie miejsce w konkursie pt. „Eko zabawka” zajęła Julka Rybak, uczennica II klasy Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym. Julka zbudowała całe boisko piłkarskie.

 • Julka, a ty jaką prace wykonałaś i z czego? – pytała burmistrz Kułakowska-Michalak.
 • Piłkarzyki – odpowiedziała Julka.
 • Znaczy, że lubisz grać w piłkę nożną? – dopytywała burmistrz.

Okazało się, że boisko piłkarskie Julka wykonała dla swojego brata.

Trzecie miejsce zajęła Iza Kostek, uczennica I klasy Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym. Iza z nakrętek, pudełka i pojemnika zrobiła ciuchcię.

 • Jaką zabawkę zrobiłaś? – pytała burmistrz Kułakowska-Michalak.
 • Ciuchcię – odpowiedziała nieśmiało Iza.
 • Z czego zrobiłaś swoją ciuchcię? – pytała burmistrz.
 • Z nakrętek, z pudełka, pojemnika… – opowiedziała Iza.
 • Ślicznie – dodała burmistrz.

Po wręczeniu wszystkich nagród głos zabrał burmistrz Daniel Putkiewicz, który podziękował młodzieży za zaangażowanie w konkurs i wspomniał o trudnej sytuacji na rynku gospodarki odpadami komunalnymi.

– Mam nadzieję, że jak to pokolenie dorośnie, to śmieci będą trochę tańsze. Bo na razie jest drożej, niestety… – mówił burmistrz.

Wszystkie dzieci uczestniczące w konkursie pt. „Eko zabawka” otrzymały nagrody. Pozostaje mieć nadzieję, że takie inicjatywy przyczynią się do wzrostu świadomości u najmłodszych mieszkańców gminy Piaseczno, jak ważne jest segregowanie odpadów komunalnych.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *