AktualnościPiasecznoPowiat

A miało być tak pięknie…

Tylko cztery głosy zdecydowały, że Rada Powiatu Piaseczyńskiego podjęła pozytywną decyzję o zamiarze połączenia Powiatowej Biblioteki Publicznej w Piasecznie z Biblioteką Miasta i Gminy Piaseczno w jedną instytucję kultury – Bibliotekę Publiczną w Piasecznie. Czemu mówimy o zamiarze, intencji połączenia bibliotek? – To jest uchwała intencyjna. Uchwałę dotyczącą połączenia bibliotek będą Państwa podejmować pod koniec tego roku. Procedura trwa około pół roku. Trzeba uzyskać odpowiednie decyzje, opinie różnych instytucji. Dlatego na razie mówimy o uchwale intencyjnej – mówił wicestarosta Zdzisław Lis.

Klub PiS przeciwko uchwale
– Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, oczywiście będzie przeciwko tej uchwale. Co więcej, w naszej ocenie każdy radny, który ma w sobie, chociaż szczątkowe poczucie odpowiedzialności za powiat, za tą uchwałą ręki nie powinien podnosić. Ta uchwała sprowadza się do likwidacji jedynej instytucji kultury prowadzonej przez powiat piaseczyński. Tak jak do tej pory w Piasecznie były dwie biblioteki, tak teraz będzie tylko jedna biblioteka. Jest to działanie wymierzone w kulturę, działanie wymierzone w czytelnictwo, działanie wymierzone w interes powiat i działanie wymierzone w mieszkańców – kolejno wyliczał przewodniczący klubu PiS w powiecie piaseczyńskim, radny Sergiusz Muszyński.

Zgoła odmienne zdanie zaprezentowała Jolanta Zawadzka – Ładecka (Koalicja Obywatelska), przewodnicząca komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji.

– Po pierwsze ja to odbieram dalej jako połączenie obydwu bibliotek. Komisja Edukacji zaopiniowała tę uchwałę pozytywnie. Nikt tutaj nie mówi o tym, że biblioteka w swoim obecnym miejscu nie gwarantuje dalszego bezpieczeństwa zasobom, a przecież zasoby są naprawdę bardzo wartościowe – mówiła Jolanta Zawadzka – Ładecka (KO), przewodnicząca komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji.

Krokodyle łzy nad upadkiem kultury…
Takiego stwierdzenia użył podczas swojej wypowiedzi przewodniczący komisji Strategii Gospodarczej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa, radny Kazimierz Porębski (KO).

– Komisja Strategii może nie jednogłośnie, ale pozytywnie zaaprobowała projekt uchwały z zamiarem połączenia samorządowych instytucji kultury. Jest tyle argumentów przemawiających za tym posunięciem, że trochę nie chce tracić czasu na zbijanie argumentów przewodniczącego klubu PiS, który rozlewał krokodyle łzy nad upadkiem kultury w powiecie piaseczyńskim. Obaj byliśmy w poprzedniej kadencji, więc świetnie pan pamięta, że intensywnie szukaliśmy godnego pomieszczenia dla tego księgozbioru, bo przebywa w tej chwili w tragicznych, żenująco złych warunkach – podkreślał Kazimierz Porębski (KO), przewodniczący komisji Strategii Gospodarczej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Warto przypomnieć, że biblioteka powiatowa mieści się obecnie w wynajmowanym od Związku Nauczycielstwa Polskiego budynku przy ul. Chyliczkowskiej w Piasecznie. Do biblioteki prowadzą strome schody — dla niepełnosprawnych jest to bariera nie do pokonania… Wewnątrz, na niewielkiej powierzchni zgromadzono kilkanaście tysięcy książek.

A miało być tak pięknie… śpiewał Kuba Sienkiewicz w refrenie do utworu: „Wielki tenis”, z filmu Juliusza Machulskiego „Kilerów 2-óch”. W poprzedniej kadencji miał być znaleziony nowy lokal dla biblioteki, ale coś poszło nie tak, jak powinno…

– Tylko przypomnę, że pan Starosta Ołdakowski odwołał panią Katarzynę Paprocką z Zarządu Powiatu. Złożył wniosek o odwołanie, bo właśnie między innymi nie znalazła miejsca dla biblioteki – przypominał wydarzenia z poprzedniej kadencji samorządowej, Ksawery Gut, Starosta Piaseczyński.

Na odpowiedź radnej Katarzyny Paprockiej nie musieliśmy długo czekać, raptem kilkanaście sekund…

– Tak to był powód, dla którego mnie, nie tylko pan Ołdakowski odwołał… Ale wszyscy radni. Dlatego dzisiaj po analizie tego wszystkiego. Stwierdziłam, że będę przeciwna tej uchwale. Ponieważ ja z tego powodu zostałam wyrzucona, a później po mnie pan Ksawery Gut objął moje wydziały i też nic nie zrobił… I w nagrodę dzisiaj jest Starostą – zauważyła Katarzyna Paprocka, radna klubu Nasza Gmina, Nasz Powiat.

Piątka Muszyńskiego
Wszyscy znamy propozycje programowe tzw. Piątki Kaczyńskiego, która została ogłoszona przez Jarosława Kaczyńskiego na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w lutym. Tymczasem na sesji Rady Powiatu Piaseczyńskiego została ogłoszona tzw. Piątka Muszyńskiego. Co ciekawe tego określenia wcale nie użył przewodniczący klubu PiS w powiecie piaseczyńskim – Sergiusz Muszyński, ale wicestarosta Zdzisław Lis.

– Ja mogę tylko zadeklarować, że jak miejmy nadzieję, wasze nieudolne rządy się skończą, to Prawo i Sprawiedliwość, Bibliotekę Powiatową przywróci – zadeklarował przewodniczący klubu PiS w powiecie piaseczyńskim, Sergiusz Muszyński.

– To jest „Piątka Muszyńskiego” – dodał ubawiony wicestarosta Zdzisław Lis.

Razem można więcej
To hasło od początku towarzyszy kampanii na rzecz utworzenia jednej instytucji kultury – Biblioteki Publicznej w Piasecznie.

– Po połączeniu powstanie duża, nowoczesna instytucja. W tych warunkach o wiele łatwiej jest realizować ważne zadania biblioteki powiatowej, takie jak np. organizacja różnego rodzaju szkoleń i kursów dla bibliotekarzy – wyjaśniał dyrektor Biblioteki Miasta i Gminy Piaseczno, Łukasz Krzysztof Załęski.

Rada Powiatu Piaseczyńskiego pozytywnie zaopiniowała uchwałę o zamiarze połączenia Powiatowej Biblioteki Publicznej w Piasecznie z Biblioteką Miasta i Gminy Piaseczno w jedną instytucję kultury – Bibliotekę Publiczną w Piasecznie. Połączenie ma nastąpić w dniu 1 stycznia 2020 roku. Pozostało tylko jedno, ale jakże ważne pytanie: Jakie środki finansowe na działalność nowej biblioteki, zamierza przeznaczyć powiat piaseczyński w roku budżetowym 2020 roku? Mimo godzinnej dyskusji nad połączeniem bibliotek, nikt z radnych, ani z Zarządu Powiatu, nie poruszył tej ważnej kwestii. Według informacji za rok 2017, utrzymanie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Piasecznie, wyniosło – 307 592,00 zł. A jakie będą finansowe potrzeby nowej biblioteki? Tego niestety nie wiemy…

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *