AktualnościLesznowolaNa luzie

Zbudujemy kolejne magazyny i hale, a co?

W gminie Lesznowola pewne rzeczy są niezmienne. Gmina Lesznowola ogłasza pracę nad nowelizacją miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranego obrębu gminy. Właściciel działek, na tym terenie występuje o zmianę mpzp w kierunku usługowym i produkcyjnym. Referat Urbanistyki i Planowania Przestrzennego tworzy nowy projekt uchwały, który później jest procedowany na merytorycznych komisjach, a w dalszym biegu na sesji Rady Gminy Lesznowola. Uchwała zyskuje zielone światło radnych i uprawomocnia się w kolejnych dniach poprzez wpisanie jej do Dziennika Urzędowego Województwa Mazowieckiego. Później firma, właściciel działki występuje w kolejnym kroku o decyzje środowiskową, dzięki której zamierza zbudować nowe hale i magazyny w gminie Lesznowola. Mieszkańcy są zaskoczeni, z niepokojem odkrywają karty inwestora, często już jest za późno na działanie…

Ten schemat bardzo dobrze znamy, tylko szkoda, że znowu został w pełni zrealizowany… O ile udało się zatrzymać proces zmian mpzp dla obrębu PGR i Radiostacja Łazy, o tyle nie udało się zrobić tego w przypadku Woli Mrokowskiej… I uwaga, tutaj znowu wracamy na ulicę Wąską! Jeszcze w październiku 2021 roku żyliśmy sensacyjną decyzją o przyznaniu 3,8 mln zł dotacji z programu rządowego Polski Ład dla Urzędy Gminy Lesznowola na budowę ulicy Wąskiej. – Decyzja o budowie ulicy Wąskiej to skandal, chętnie poznam merytoryczne argumenty przemawiające za tym wyborem! Proszę o informację na jakim etapie jest budowa ulicy Łącznej, którą pokonują setki samochodów dziennie. Jeszcze jedno pytanie: Czy wybrana inwestycja ma strategiczne znaczenie dla gminy? Jestem ciekawa co powoduje, że ulica Wąska jest strategiczną inwestycją w naszej Gminie? – pytała w serwisie społecznościowym facebook. Katarzyna Tomaszewska. Po kilku miesiącach okazuje się, że ulica Wąska rzeczywiście będzie strategiczną ulicą, to tutaj inwestycje planuje gigant na rynku deweloperskim powierzchni przemysłowej i magazynowej firma Panattoni. Przynajmniej tak informują o tym sami mieszkańcy, bo z wnioskiem o przyznanie decyzji środowiskowej dla budowy zespołu magazynowo – produkcyjno – usługowego na terenie działek: 48/3, 49/4, 52/2, 52/3 w miejscowości Wola Mrokowska, wystąpiła firma aFParchitekci.

Nowy miejscowy plan dla terenu zabudowy usługowo-produkcyjnej oznaczonych symbolem literowym UP pozwala na: zabudowę produkcyjną, zabudowę usługową, rzemiosło z przeznaczeniem dopuszczalnym: składy, magazyny… Zasady kształtowania zabudowy, zagospodarowania terenu oraz kształtowania ładu przestrzennego: maksymalna intensywność zabudowy – 2,0, minimalna intensywność zabudowy – 0,001, maksymalna powierzchnia zabudowy w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej – 80%, minimalny udział procentowy powierzchni biologicznie czynnej w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej – 10 %, maksymalna wysokość zabudowy – 14,0 m… Geometria dachu – dachy płaskie, dwuspadowe lub wielospadowe o nachyleniu połaci dachowych do 45º. Te zapisy pozwalają na budowę nowych powierzchni halowo-magazynowych w gminie Lesznowola. Z resztą o to wnioskowała sama firma aFParchitekci we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.

Duże obawy mieszkańców budzi fakt, że nowy inwestor do komunikacji samochodowo-ciężarowej będzie chciał wykorzystać ulice Wąską w Woli Mrokowskiej… Obawy są o tyle większe, że przy ulicy znajduje się plac zabaw i niepubliczny żłobek dla dzieci. Jednak wiele wskazuje na to, że wyjazd z nowej inwestycji będzie odbywał się po nowych układzie drogowym, który został uwzględniony w mpzp. Czyli bezpośrednio z terenu hal i magazynów na Aleję Krakowską.

Przypomnijmy, że firma Panattoni w gminie Lesznowola planuje budowę, co najmniej trzech centrów logistycznych: we Władysławowie, w Podolszynie i w Zgorzale. Czy czwartą lokalizacją będzie Wola Mrokowska? Wkrótce się o tym przekonamy. Przez skomplikowaną sytuację geodezyjno-prawną i liczne protesty mieszkańców, Panattoni zaczęło działać ostrożniej i zmieniło swoją strategię. O budowie centrum halowo-magazynowego we Władysławowie dowiedzieliśmy się w momencie, kiedy wszystkie formalności prawne zostały domknięte przez inwestora. Podobnie wygląda sytuacja w Woli Mrokowskiej… Inwestora ma już w decyzję środowiskową w ręku i może już występować o pozwolenie na budowę hal magazynowych. Oczywiście czekamy na potwierdzenie naszego info, że inwestorem jest rzeczywiście firma Panattoni. W Podolszynie trwa skomplikowany spektakl, w którym inwestor firma Panattoni, negocjuje kupno działek pod przyszłą inwestycję od prywatnych właścicieli. Po przeniesienie własności, Panattoni podejmie kroki w kierunku zmiany mpzp, decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę hal magazynowych. Najgorzej wygląda sytuacja w Zgorzale, wszystko przez źle wykonane operaty geodezyjne. Aktualnie trwa walka na argumenty prawne. Próbowała nawet interweniować gmina Lesznowola, ale wykonane na jej zlecenie operaty geodezyjne, nie zostały w pełni uwzględnione przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Warszawie. Obecnie trwa modernizacja całej miejscowości Zgorzała, która prowadzi Starostwo Powiatowe w Piasecznie.

W gminie Lesznowola niewiele się zmienia… Hale powstają, jak grzyby po deszczu… Szkoda tylko, że w miejscach, gdzie w bliskim sąsiedztwie są domy jednorodzinne… Ale, co tam…

Jeden komentarz do “Zbudujemy kolejne magazyny i hale, a co?

  • No to chyba pan „Wąski” wyprowadzi się stamtąd w miejsce mniej zapaskudzone magazynami…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *