AktualnościLesznowolaNa luzie

Pole, łyse pole, ale mam już plan

– Pole, pole, łyse pole, ale mam już plan. Pomalutku, bez pośpiechu, wszystko zrobię sam. Nad makietą się męczyłem ładnych parę lat. Ale za to zwiedzać cudo będzie cały świat. Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco – to dobrze nam znane słowa piosenki „Ściernisko” Golec uOrkiestry. Choć sam utwór miał swoją premierę w 2000 roku, to te wspominane na wstępie słowa mają swoją niesamowitą moc w 2022 roku. Zwłaszcza w kontekście gminy Lesznowola i planów inwestycyjnych na zagospodarowanie działek ewidencyjnych nr: 10/1, 11/1, 12/3, 15/1, 16/1, 17/1, 18/1 w miejscowości Zgorzała.

Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej

W dniu 28 czerwca 2022 roku do Urzędu Gminy Lesznowola wpłynął wniosek spółki NBD Sp. z o. o. W sprawie wydania decyzji środowiskowej przedsięwzięcia polegającego na: budowie budynku magazynowo – usługowo – produkcyjnego z zapleczami socjalno – biurowymi, portierni, zbiornika i pompowni ppoż., zbiornika retencyjnego wraz z kanalizacją deszczową, stacji LNG wraz z instalacją gazową, zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe, stacji transformatorowej, parkingu, wewnętrznych dojazdów i dojść – wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Warto dodać, że postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla ww. inwestycji zostało już wszczęte przez Urząd Gminy Lesznowola.

Druga próba zainstalowania powierzchni magazynowych w Zgorzale

Jest luty 2020 roku, zaledwie miesiąc do wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce. To właśnie wtedy dochodzi do głośnego spotkania mieszkańców Zgorzały, Zamienia i Nowej Woli z władzami gminy Lesznowola, odnośnie planów inwestycyjnych firmy Panattoni w Zgorzale. Procedura wydania decyzji środowiskowej została wszczęta przez firmę Panattoni Europe w dniu 18 lipca 2018 roku dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu magazynowo-usługowego wraz z zespołem parkingów w miejscowości Zgorzała. W ramach tej procedury Urząd Gminy Lesznowola zobowiązał inwestora do sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Raport, który warto dodać: „Został pozytywnie zaopiniowany przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piasecznie”. W międzyczasie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie dwukrotnie wezwał inwestora do uzupełnienia wspomnianego raportu. Sporządzony raport zakładał, że na terenie działek ewidencyjnych: nr 228, 227/5, 5, 6, 7/2, 8, 9, 10, 11, 21/2, 15, 16, 17, 18, 19, 192, 20, 21/1, 22, 24, 230, 232/3 w miejscowości Zgorzała powstanie zespół magazynowo-usługowego, a ruch pojazdów będzie odbywał się w ilości 88 sztuk TIRów oraz 175 sztuk samochodów osobowych na dobę.

Nowa inwestycja firmy Panattoni Europe miała powstać przy ul. Raszyńskiej w miejscowości Zgorzała. Już pod koniec 2018 roku firma Panattoni zaczęła zawierać umowy z właścicielami działek. Licząc na to, że nowy przebieg drogi ekspresowej S7 zostanie zrealizowany w pierwszej połowie 2021 roku (wiele wskazuje na to, że ten odcinek, dopiero zostanie zrealizowany na jesieni 2022). Mimo tego firma Panattoni nie rezygnowała ze swoich planów inwestycyjnych, które budziły wielki sprzeciw mieszkańców, aż trzech miejscowości gminy Lesznowola: Nowej Woli, Zamienia i Zgorzały. Zespół magazynowo-usługowy miał powstać, aż na 11 ha powierzchni, w bliskiej odległości trzech wielkich osiedli mieszkaniowych: „Osiedla Zielona Polana” w Nowej Woli, „Osiedla Kolorowe” w Nowej Woli i „Osiedla Zielone Zamienie” w Zamieniu.

W dniu 2 marca 2020 roku mieszkańcy organizują protest pod Urzędem Gminy Lesznowola. Obawiają się, że powstanie nowych hal magazynowych w najbliższym sąsiedztwie osiedli: „Wśród Pól w Zamieniu”, „Zielone Zamienie”, „Zielona Polana w Nowej Woli”, „Osiedle Kolorowe w Nowe Woli”, zmieni całkowicie życie lokalnych społeczności… Stąd postanowiono zorganizować protest, tuż przed wejściem do Urzędu Gminy Lesznowola. Na specjalnie przygotowanych transparentach napisano: „Precz z Panattoni”, „Stop TIR”.

W przypadku pierwszej próby zainstalowania hal magazynowych w Zgorzale, długo czekaliśmy na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu magazynowo – halowego firmy Panattoni w Zgorzale. W końcu w dniu 22 czerwca 2020 roku Wójt Gminy Lesznowola wydaje decyzję odmawiającą wydania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu magazynowo – usługowo – produkcyjnego wraz z przestrzeniami biurowo – administracyjnymi z towarzysząca infrastrukturą, w tym zespołami parkingów na części działek ewidencyjnych nr 228, 227/5, 5, 6, 7/2, 8, 9, 10, 11, 21/2, 15, 16, 17, 18, 19, 192, 20, 21/1, 22, 24, 230, 232/3 w miejscowości Zgorzała.

Mijają raptem dwa lata i koszmar mieszkańców znowu powraca… Co prawda koszmarek jest jakby mniejszy, bo zakres planowanej inwestycji obejmuje zdecydowanie mniej działek z obrębu Zgorzała. Ale kolejny raz inwestor (tym razem spółka NBD Sp. z o.o.) chce budować swoją inwestycje w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych, w szczególności inwestycji pn. Zielone Zamienie, dewelopera White Stone. Ciekawe, co na całą sytuację mieszkańcy? Czy czekają nas kolejne protesty społeczne? O tym przekonamy się wkrótce, na razie można zapoznać się z dokumentacją, po rezerwacji terminu wizyty w Referacie Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Gminy Lesznowola (telefonicznie 22 708-91-28, e.mailowo. rsr@lesznowola.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *