AktualnościLesznowolaNa luzie

Koniec szybkiej jazdy na ulicy Gminnej?

Przez ostatnie lata nie mogliśmy być dumni z naszej reprezentatywnej ulicy Gminnej (d. Gminnej Rady Narodowej) w gminie Lesznowola… Ulica była wąska, z licznymi koleinami, brakowało nawet chodnika… Jednym słowem: „drogowy koszmar!”. Wszystko zmieniło się w 2018 roku, kiedy rozpoczęto budowę całkowicie nowej ulicy Gminnej. Mimo że zakończenie prac budowlanych jest dopiero zaplanowane na dzień 31 stycznia 2020 roku. To już dzisiaj widać, ile w przeciągu zaledwie kilkudziesięciu miesięcy zmieniło się na ul. Gminnej w Lesznowoli: poszerzono ulicę, położono nowy asfalt, powstały chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Ale pojawiły się całkowicie nowe problemy, o których głośno zaczęli mówić mieszkańcy Lesznowoli…

– Czy ktoś zajmie się prędkością, z jaką jeżdżą teraz samochody po wyremontowanej ulicy Gminnej w Lesznowoli? Brak ograniczenia prędkości do 30 km/h, brak spowalniaczy… Ciężko jest wyjechać z posesji, samochody wyprzedzają się, aż strach przejść na drugą stronę ulicy. Czy z poprawą bezpieczeństwa na nowo wyremontowanej ulicy, będziemy czekać do podobnej tragedii, jaka miała miejsce na warszawskich Bielanach? Ulica Gminna jest w tej chwili odcinkiem testowym: „kto szybciej pokona ten odcinek, tą ulicę”, jest tranzytem dla kierowców do Warszawy, do Nowej Iwicznej, objazdem dla zakorkowanej ulicy Słonecznej. Z pewnością Ci, co jeżdżą z dużą prędkością, nie są mieszkańcy naszej miejscowości, to ludzie bez wyobraźni… Obawiam się o swoje bezpieczeństwo i swoich bliskich! – pisała zaniepokojona sytuacją, Pani Ewa, mieszkanka ulicy Gminnej w Lesznowoli.

W tej sprawie poprosiliśmy o komentarz Referatu Dróg i Mostów Gminy Lesznowola.

– Projekt ul. Gminnej nie uwzględnia progów zwalniających. Na przedmiotowej drodze zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości do 30 km/h – informowała naszą redakcję, Maria Przygodzka, kierownik Referatu Dróg i Mostów Gminy Lesznowola.

Czy wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h, przywróci kierowcom odpowiedzialność za słabszych uczestników ruchu drogowego? O tym przekonamy się w pierwszym kwartale 2020 roku, kiedy budowa ulicy Gminnej w Lesznowoli zostanie zakończona.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *