AktualnościKultura

Pasażerowie – František Lipták

Wystawa „Pasażerowie”, która jest dostępna dla zwiedzający w Instytucie Słowackim w Warszawie, zaprasza przede wszystkim do spojrzenia na samych siebie. Pasażerami jesteśmy my wszyscy: podróżni, spacerowicze, przechodnie, zagubieni, zmierzający z punktu A do punktu B, zmęczeni drogą, wzmocnieni doświadczeniami i poznaniem. Autorem tej niezwykłej wystawy jest znany i ceniony słowacki artysta, malarz, grafik i scenograf – František Lipták.

František Lipták urodził się w 1962 roku w Popradzie. Ukończył artystyczno-przemysłową szkołę średnią w Koszycach w klasie grafiki i wydział scenografii teatralnej Wyższej Szkoły Sztuk Muzycznych (VŠMU) w Bratysławie. Od 1986 roku pracował w niemal wszystkich słowackich teatrach, a także w teatrach w Czechach i w Polsce. Jest założycielem niezależnej grupy teatralnej – Teatro Tatro. Od 1991 roku pracuje głównie przy filmach. Jako scenograf i plastyk współpracował między innymi z reżyserem Martinem Šulíkiem przy filmach: „Všetko čo mám rád” („Wszystko, co lubię”), „Záhrada” („Ogród”), „Orbis pictus”, „Zabíjačka” („Świniobicie”), „Krajinka” („Pejzaż”), „Slnečný štát” („Słoneczne miasto”). Z Agnieszką Holland przy filmach: „Trzeci cud” i „Janosik”. Współpracował także z Vladem Balco przy filmie: „Dážď padá na naše duše” i Romanem Vávrą przy filmie: „Čert ví proč” („Diabeł wie dlaczego”), a w 2006 roku przy filmie Dariusza Jabłońskiego – „Opowieści galicyjskie”. Za film: „Diabeł wie dlaczego”, otrzymał nominację, a za „Ogród” statuetkę – Czeskiego Lwa. W Polsce stworzył scenografię teatralną m. in. do „Merlina” w Teatrze Narodowym w Warszawie czy „Wesela Figara” i „Robinsona Crusoe” w Teatrze Wielkim w Łodzi.

– Niezwykle się cieszymy, że tak ceniony, tak zapracowany artysta pojawił się w Instytucie Słowackim w Warszawie. Dziękujemy ambasadorowi Republiki Słowackiej Panu Dušanowi Krištofíkowi za wsparcie naszego Instytutu – podkreślał w swojej wypowiedzi, dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie, Adrián Kromka.

Adrián Kromka, Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie (od lewej), František Lipták, autor wernisażu pt. Pasażerowie (od prawej).

– Moje obrazy nie kalkują, nie filozofują, nie splatają konceptów, ale patrzą na was, tak jak wy patrzycie na nie. Mówią o was, o tym, co przeszliście, co żeście przeżyli, przeczytali, a może usłyszeli. Dla niektórych mogą wydawać się wesołe, dla innych depresyjne i ponure. To niezależne od nich. Uwierzcie mi… Jest to tylko proste spojrzenie na świat wokół mnie, a przedstawiony przez zemnie tylko dlatego, że w odróżnieniu od was, mam na to więcej czasu. Ja tym żyję! – mówił o swoich pracach, František Lipták.

Pasażerowie, to osobisty zapis podróży pociągiem, który był udziałem Františka Liptáka. – Ten pociąg jest już bardzo długi. Część z niego pozwalam sobie Państwu zaprezentować. Mam nadzieję, że moje historie nie zepsują Państwu wieczoru. A gdyby przypadkiem komuś jeden z moich obrazów wpadł w oku, to niezwłocznie udajcie się do okulisty – rozbawił zebranych gości, František Lipták, autor wystawy pt. Pasażerowie.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w Instytucie Słowackim w Warszawie, ul. Krzywe Koło 12/14a na warszawskiej Starówce.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *