Urzeczeni rejsem szkutą
Urzecze to podwarszawski mikroregion etnograficzny, mieści się w nadwiślańskich częściach powiatów: otwockiego, garwolińskiego, piaseczyńskiego oraz miasta stołecznego Warszawy. Dziś, dzięki lokalnym pasjonatom, tradycje Urzecza trwają i są kultywowane przez kolejne pokolenia. Dzięki Stowarzyszeniu Wisła O.K. i gminie Góra Kalwaria w dniu 2 czerwca br. można było popływać po Wiśle, absolutnie za darmo drewnianą szkutą – „Oskar Kolberg”.
Rejsy po Wiśle
– Stowarzyszenie Wisła O.K. zaprasza na rejsy, które odbędą się w dniach: 2 i 8 czerwca. Statek będzie kursować od godziny 10.00 do godziny 14.00. Wycieczki zaczynać się będą w porcie w Górze Kalwarii (teren piaskarni), szkuta popłynie w stronę Warszawy, po 20–25 minutach zawróci i zatrzyma się w porcie – taką informację zamieścił na swoim facebookowym profilu – Urząd Gminy Góra Kalwaria. Z możliwości darmowego rejsu skorzystało wielu mieszkańców. – Pierwszy telefon w sprawie rejsu miałam już godzinę po udostępnieniu informacji na facebooku – mówiła telefonicznie, Katarzyna Strzelecka. Zainteresowanie było tak duże, że szkuta „Oskar Kolberg” w dniu 2 czerwca br. wypłynęła w jeszcze jeden kurs o godzinie 15:00. Ja uczestniczyłem w rejsie, który wyruszył z portu w Górze Kalwarii o godzinie 14:00.
Podczas wycieczki udało mi się porozmawiać z panią Kasią. – Jesteśmy na szkucie drewnianej – „Oskar Kolberg”. Szkuta została zrobiona na wzór szkuty czerskiej. Organizujemy w tej chwili rejsy po Wiśle, dofinansowane z gminy Góra Kalwaria oraz ze Starostwa Powiatowego w Piasecznie. Taki rejs trwa około 45 minut. Te rejsy cieszą się bardzo dużym powodzeniem – mówiła na pokładzie szkuty „Oskar Kolberg”, Katarzyna Strzelecka.
Podczas rejsu można było podpatrywać piękno nadwiślańskiej przyrody, a także most kolejowy w Górze Kalwarii. Oczywiście przy okazji tego wspaniałego rejsu nie mogło zabraknąć rozmów o Urzeczu, Wiśle i porcie w Górze Kalwarii. – Pan pracował tu w porcie? – pytał Jakub Chmielewski, kapitan szkuty. Tak – krótko odpowiedział pasażer rejsu wycieczkowego po Wiśle. To ja muszę do Pana kontakt wziąć, bo kręcimy film o Urzeczu i o ludziach, którzy z Wisłą są związani – mówił o ambitnych planach na przyszłość, Jakub Chmielewski.
Wisła O.K.
Stowarzyszenie Wisła O.K. Współorganizator rejsu zajmuje się m.in. promocją żeglugi śródlądowej i morskiej w Polsce i Europie, przywracaniem kultury polskich miast nadrzecznych, budową oraz rekonstrukcją historycznych drewnianych statków rzecznych.
Ahoj przygodo!
Dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Piasecznie i gminy Góry Kalwaria mogliśmy przeżyć wspaniałą przygodę. Bo takim był bez wątpienia rejs po Wiśle szkutą – „Oskar Kolberg”.
Autor: Kamil Myszyński