Zakładowy park
Na VI sesji Rady Gminy Lesznowola podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odpłatne nabycie na rzecz Gminy Lesznowola prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków nr 22/3, położonej w obrębie Zakłady Zamienie. Działka, którą za 20 tys. zł zamierza kupić gmina, ma powierzchnię 6000 m kw., i jest położona między ulicą Zakładową i Waniliową.
Czy powstanie park?
Mieszkańcy Zamienia walczą o to, aby na terenie ich miejscowości powstał park z prawdziwego zdarzenia. Jednak warto w tym miejscu przypomnieć, że ta walka, którą toczą mieszkańcy, dotyczy całości terenów „Zakłady Zamienie”, które mają wielkość – 22,7 ha. Działka, o którą stara się gmina Lesznowola, ma zaledwie 2,7% całej powierzchni terenów „Zakłady Zamienie”.
– Cały teren zadrzewiony w Zamieniu, jaki jeszcze pozostał i który chcemy uratować, ma 22,7 ha, zatem 6000 m kw. to tylko 2,7% jego powierzchni. Działka na swoim terenie ma niedawno uschnięte drzewo — pomnik przyrody, dwa stawy, budynek dawnego spichlerza wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków i niewielki obszar bardzo cennego starodrzewu. Cześć obszaru działki niestety pokryta jest hałdami ziemi, żwiru i wylewkami zbędnego betonu z pobliskiej budowy. Cieszymy się bardzo, że działka stała się własnością gminy, mieszkańców, lecz liczymy na to, że to tylko początek w odbudowie parku w takich granicach, w jakich wciąż jeszcze istnieje – mówił Robert Tyszek, mieszkaniec Zamienia.
Na duże zniszczenia na działce, zwracał uwagę na sesji Rady Gminy Lesznowola, sołtys Zamienia – Mieczysław Walczak.
– Bardzo walczyłem o ten teren i ten teren jest na chwilę obecną dosyć zdewastowany, zniszczony – zauważał sołtys Walczak.
Własność gminy
Uchwała, którą podjęła Rada Gminy Lesznowola, pozwoli na nabycie zabudowanie nieruchomości na wieczyste użytkowanie i prawo do zarządzania tym obszarem.
– Udało się wynegocjować cenę 20 tysięcy złotych plus VAT. Myślę, że jest to bardzo ważna sprawa dla społeczności lokalnej Zamienia. Teren ten będzie stanowił własność gminy i gmina będzie miała prawo do zarządzania tym obszarem – podkreślała w swojej wypowiedzi na sesji, wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik.
Słowa podziękowania po pozytywnym przegłosowaniu uchwały, skierował do radnych i do pani wójt, sołtys Zamienia, Mieczysław Walczak.
– Chciałem w swoim imieniu i w imieniu mieszkańców bardzo podziękować – mówił na sesji Rady Gminy Lesznowola, sołtys Walczak.
Dwa stawy, spichlerz
Działka, którą zamierza zakupić gmina Lesznowola, znajduje się między ulicą Zakładową a Waniliową w Zamieniu. Na tym terenie jest zabytkowym spichlerz, a także dwa piękne stawy, które wymagają uprzątnięcia. Zresztą jako całość terenu… Mieszkańcy w zeszłą niedzielę urządzili sprzątanie podworskiego parku w Zamieniu, ale tylko ciągów pieszych i drogowych, które są własnością gminy Lesznowola. Reszta terenu jest własnością dewelopera „Zielone Zamienie”.
– Założenie jest takie, żeby uprzątnąć drogi, którymi się spaceruje, to dla korzystających z parku jest najważniejsze — a to są drogi gminne. Teren dewelopera pozostanie zaśmiecony – informował przed niedzielną akcją sprzątania, Robert Tyszek, mieszkaniec Zamienia.
Gmina Lesznowola wykonała pierwszy krok do powstania parku z prawdziwego zdarzenia. Oby tylko gmina nie zapomniała o całym terenie podworskiego parku Zamienie. Bo działka, którą zamierza kupić gmina, jest tylko niewielką częścią całego kompleksu parkowego…
Autor: Kamil Myszyński