Wkrótce

Ośrodek Sztuki Lescer zaprasza na wystawę – Closed Burgh

Closed Burgh
Jan Urbaniak
27.04 – 31.05

Działalność Ośrodka Sztuki Lescer jest ściśle związana z lokalnym otoczeniem – miejscem, w którym znajduje się galeria, jak i samą jej przestrzenią. Dlatego sezon wiosenny rozpocznie się wystawą poświęconą miejscu. Zalesie Górne w obiektywie młodego fotografa Jana Urbaniaka nie wiele ma wspólnego z obrazem miejscowości letniskowej czy miejscem sielskiego wypoczynku na łonie natury. Urbaniak skupia się na miejscach zapomnianych, niszczejących, odrzuconych, jednocześnie uchwytując ich dziwność i niejednoznaczność.

Projekt fotograficzny zatytułowany “Closed Burgh” (zamknięte miasteczko) został zrealizowany przez osiemnastoletniego fotografa w ubiegłym roku. Jak mówi artysta: “Chodziłem bez celu po Zalesiu Górnym i okolicach. Zakochałem się.” Urbaniak pokazuje zarówno miejsca znane, jak i te, obok których przechodzi się obojętnie, ponieważ albo wrosły już w codzienny krajobraz, albo zostały z niego wymazane. Zdjęcia przywracają podmiotowość tym miejscom i zaznaczają ich obecność.

Określenie “burgh”, w dosłownym znaczeniu – miasteczko, jest nazwą określającą jednostkę administracyjną w dawnej Szkocji, odnoszącą się do podziału administracyjnego terenu. W rzeczywistości oznaczało to właśnie małe miasteczko. Urbaniak w Zalesiu Górnym odkrył rodzaj lokalnej, zżytej ze sobą zbiorowości, która, podobnie jak samo miejsce, tworzy unikatowy klimat Zalesia Górnego. Spokój, oddalenie, odcięcie (też w sensie dosłownym – przez las) od większych skupisk miejskich, tworzy specyficzny nastrój, oddany w serii intymnych fotografii.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie premiera zina “Closed Burgh” – książki fotograficznej Jana Urbaniaka. Książkę można będzie nabyć w galerii w cenie 25 zł.

Jan Urbaniak: ur. w 2000 r. w Warszawie, mieszka i pracuje w Zalesiu Górnym.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Pomieszczenie Wystawowe.

Projekt dofinansowany przez Gminę Piaseczno. 
Partner wystawy: RELAX FOTO – PROLAB

Ośrodek Sztuki Lescer
ul. Pionierów 11/13
Zalesie Górne

Closed Burgh
Jan Urbaniak
27.04 – 31.05

Kuratorka: Ewa Sułek
Producent: Paweł Zaręba
Wernisaż: 27 kwietnia godz. 16:00

Wirtualne Piaseczno przygotuje relacje z tego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *