AktualnościPowiatPrażmów

Szlaban w dół, czy w górę?

W dniu 18 maja br. na przejeździe kolejowym w miejscowości Jeziórko (Gmina Prażmów) doszło do bardzo niebezpiecznego i kuriozalnego wydarzenia. Patrol prażmowskiej policji wjechał na przejazd kolejowy przy zamykających się rogatkach… Policyjny Opel Corsa utknął tuż za szlabanem!

Bohaterska policjantka


Policjantka poruszająca się policyjnym Oplem Corsą, od razu przystąpiła do ręcznego otwierania szlabanu… Sprawę trudno nawet sensownie skomentować, bo to przecież Policja powinna dawać przykład obywatelom, a nie obywatele – Policji…

– I oni w szkole prowadzą wykłady dla dzieci, jak prawidłowo zachować się na drodze! Coś czuję, że Prażmów znów będzie sławny na całą Polskę! – pisał o kuriozalnej sytuacji na przejeździe kolejowym w miejscowości Jeziórko, Pan Rafał.

– Ciekawe jak z mandatem, czy od razu sobie wystawią?, czy sprawa trafi do sądu? Tylko, jak tu się samemu ukarać? – pytał z kolei Pan Piotr.

W związku z wydarzeniem Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie, wszczyna postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.

– Uprzejmie informuję, że decyzją Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie wszczęte zostało w tej sprawie postępowanie sprawdzające. Wszystkie okoliczności i wyjaśnienia będą teraz prowadzone przez Zespół Kontroli KPP Piaseczno. Po ich zbadaniu zostanie Panu Komendantowi przedstawione sprawozdanie. Ocenienie i wysuwanie wniosków z tej sytuacji na podstawie zdjęć jest niewystarczające – informuje, nadkom. Jarosław Sawicki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

Jaki mandat przysługuje kierowcy za omijanie szlabanu?

Za wjechanie na przejazd kolejowy przy jednoczesnym braku możliwości opuszczenia go grozi mandat w wysokości 300 zł i 2 punkty karne. Za omijanie pojazdu oczekującego na podniesienie szlabanu i wjazd na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu grozi mandat w wysokości 250 złotych.

Jeśli dojdzie do tragedii, kierowca powinien spodziewać się dalszych konsekwencji za spowodowanie wypadku. Niemniej, przy nieszczęśliwym splocie wydarzeń i awarii pojazdu, użytkownik ma obowiązek niezwłocznego usunięcia samochodu.

12 tysięcy przejazdów kolejowych w Polsce

W Polsce jest ponad 12 800 przejazdów kolejowo-drogowych. Średnio w każdym tygodniu dochodzi na nich do czterech wypadków. W ubiegłym roku było 215 takich zdarzeń, zginęło w nich 49 osób, a 33 zostały ciężko ranne. Pierwsze półrocze 2019 r. to 103 wypadki, 31 osób zabitych i 11 ciężko rannych. Liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie…

Autor: Kamil Myszyński

Zdjęcia: Michał Michałowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *