AktualnościNa luziePrażmów

Będą kolejne środki finansowe na ratowanie Dworu Ryxów

W tym roku nie odbędą się zaplanowane na wrzesień Dni Prażmowa. Wójt Gminy Prażmów – Jan Adam Dąbek, podczas otwarcia kina plenerowego, poinformował, że wszystkie środki zarezerwowane na organizację tegorocznych Dożynek zostaną przeznaczone na dalsze porządkowanie terenu i zabezpieczenie Dworu Ryxów.

Porozumienie z powiatem

W dniu 21 lutego 2020 roku, podpisano list intencyjny, pomiędzy Powiatem Piaseczyńskim a Gminą Prażmów, to był pierwszy tegoroczny krok w ramach ratowania dwustuletniego prażmowskiego Dworu. List Intencyjny był efektem długich rozmów, które prowadził Zarząd Powiatu Piaseczyńskiego wspólnie z Gminą Prażmów na temat wspólnego zagospodarowania zabytkowego dworu. Jego intencją jest przyznanie pomocy finansowej gminie Prażmów na wspólną realizację remontu budynku – Dworu Ryxów w Prażmowie.

– Jesteśmy po podpisaniu porozumienia z powiatem. Powiat piaseczyński włączy się w rewitalizację tego budynku w 50%, własność zostaje po stronie gminy. W tym roku mamy 200 tys. zł na rewitalizację dworku. Ogłosiliśmy przetarg i jesteśmy już po otwarciu ofert. Zgłosiło się pięć firm. Przynajmniej dwie spełniają nasze standardy cenowe i wszystkie warunki, które dotyczyły przetargu.

Ze względu na pandemię, odwołaliśmy tegoroczne dożynki, czyli tzw. Dni Prażmowa. Ale w związku z tym, że poważnie traktujemy nasz zabytkowy Dwór Ryxów. To te pieniądze, które zostały z dożynek, przeznaczamy na dalsze porządkowanie terenu dworku. Mam nadzieję, że już w ten wakacje będziecie Państwo mogli tutaj przyjeżdżać i spędzać mile czas. Oczywiście dworek musi jeszcze trochę poczekać, ale wszystko jest przed nami i zmierza w dobrym kierunku – mówił o planach i działaniach, Jan Adam Dąbek, Wójt Gminy Prażmów.

Decyzja o odwołaniu tegorocznych dożynek, zapadła ze względu na epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 i związany z nią reżim sanitarny.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *