AktualnościNa luziePiaseczno

Koncepcja budowy nowoczesnych basenów

W gorące, wakacyjne dni, szukamy ochłodzenia, najlepiej w wodzie. Niestety w gminie Piaseczno funkcjonuje tylko jeden kryty basen przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji. Liczba chętnych, którzy chcą skorzystać z piaseczyńskiego basenu, już dawno temu przekroczyła jego możliwości. Stąd gmina Piaseczno planuje w ciągu trzech lat budowę zupełnie nowej krytej pływalni przy ul. Chyliczkowskiej w Piasecznie. Oprócz krytego basenu ma powstać basen odkryty w technologii – stelażowej.

Grunt przy ul. Chyliczkowskiej tzw. Porzeczki
Nowoczesny kompleks basenów ma powstać na działce przy ul. Chyliczkowskiej, którą gmina Piaseczno pozyskała od Agencji Nieruchomości Rolnych. Obecnie na tym terenie rosną porzeczki, stąd powstała sympatyczna nazwa dla tej nieruchomości – porzeczki. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tej działki tzw. porzeczek przewiduje: usługi turystyki, sportu i rekreacji i to tutaj ma powstać nowoczesny obiekt basenowy.

– Chcielibyśmy jak najszybciej rozpocząć konkurs architektoniczny na budowę basenu krytego. Mamy opracowane wstępne założenia, tego, co w tej jednostce powinno być.

Basen sportowy o wymiarach 16 × 25 m o stałej głębokości 2 m. Zaprojektowany w technologii niecek ze stali galwanizowanej pokrytej linerem. Strefa basenu sportowego wyposażona w trybuny dla widowni oraz wydzielona od pozostałej części rekreacyjnej basenu.

Basen do nauki pływania i aktywności sportowych. Basen o wymiarach 10 × 12,5 m o zmiennej głębokości. Zaprojektowany w technologii niecek ze stali galwanizowanej pokrytej linerem. Niecka może pełnić funkcje basenu rozgrzewkowego, do nauki pływania oraz sportowych zajęć wodnych dla różnych grup, w tym grup wiekowych. Basen rekreacyjny i wodny plac zabaw.

Basen rekreacyjny o wymiarach ok. 7 × 12 m, zaprojektowany w technologii niecek ze stali galwanizowanej pokrytej linerem. Wodny plac zabaw około 80 m².

Strefa saun — Strefa wydzielona w kompleksie jako strefa saun z dostępem ze strony hali basenowej oraz osobnym wejściem umożliwiającym niezależne korzystanie. W strefie saun dostępne sauny i sala odpoczynku.

Wstępne założenia umożliwią nam przeprowadzenie konkursu, który jednocześnie będzie wyborem wykonawcy projektu architektonicznego. Przewidujemy, że konkurs będzie odbywał się do końca tego roku. Następnie ogłoszenie wyniku konkursu odbędzie się na początku roku 2020. Opracowanie dokumentacji projektowej z pozwoleniem na budowę do końca roku 2020 i następnie w naszym realistycznym i optymistycznym założeniu w latach (2021-2022) będziemy mogli przystąpić do budowy tego obiektu – prezentował koncepcję budowy basenów, burmistrz Daniel Putkiewicz.

Szacowany koszt budowy nowoczesnego kompleksu basenowego ma wynieść – 41 mln zł brutto. Będzie to druga co do wielkości inwestycja, która czeka gminę Piaseczno, po budowie Centrum Edukacji Multimedialnej.

Basen odkryty, już za rok
– Boleję nad tym, że w gminie Piaseczno nie mamy otwartego kąpieliska… Dlatego chcemy zapewnić mieszańcom dostęp do basenu odkrytego. Obecnie dostępna jest technologia budowy – basenów stelażowych na powierzchniowych wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Co ważne ten obiekt moglibyśmy wybudować dużo szybciej niż budowę kompleksu krytych pływalni. Koszt budowy to od 1,2 mln zł do 1,8 mln zł. Jest realna szansa, żeby taki basen powstał do końca czerwca 2020 roku, czyli do przyszłego sezonu wakacyjnego – informował radnych na lipcowej sesji, burmistrz Daniel Putkiewicz.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *