Strajk nauczycieli nie jest wymierzony w samorząd
W dziesiątym dniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli, nauczyciele z trzech szkół: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Noblistów Polskich w Lesznowoli, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łazach i Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mrokowie, podziękowali Radzie Gminy Lesznowola i Zarządowi Gminy za wsparcie, które od kilkunastu lat otrzymuje lesznowolska oświata. Powtarzali wielokrotnie: „Nasz strajk nie jest wymierzony w samorząd”.
Podziękowania i świąteczne życzenia
W imieniu nauczycieli głos zabrała pani Beata Palczak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Noblistów Polskich w Lesznowoli.
– Po pierwsze chciałabym podkreślić, że nasz strajk nie jest wymierzony w samorząd. My od lat obserwujemy Państwa starania, jak Państwo dbają o oświatę w gminie. Osobiście pracuje na terenie gminy od 1992 roku i wiem, jak wyglądały placówki wtedy, a jak wyglądają dzisiaj. Są piękne, są nowe, mamy obiekty sportowe, mamy piękne place zabaw. Mamy bogato wyposażone sale lekcyjne, projektory, komputery, tablice interaktywne i różne pomoce dydaktyczne. My wiemy, że to wszystko jest dzięki Państwa staraniom. Jednym z powodów, dla którego dzisiaj tutaj przyszliśmy, to chcieliśmy Państwu, po prostu podziękować.
Drugi powód, dla którego tutaj przyszliśmy w tym ostatnim tygodniu przed świętami, to chcieliśmy Państwu złożyć życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych – dziękowała w imieniu nauczycieli, Beata Palczak z ZSP Lesznowola.
Nauczyciele przekazali radnym, jak i zarządowi specjalnie na tą okazję przygotowane kolorowe pisanki, które były w barwach protestacyjnych, a więc pomarańczowo-czarnych.
Radni również przygotowali dla nauczycieli prezent. W sprawach różnych radny Mirosław Wilusz przeczytał treść interpelacji, która dotyczyła rekompensacji pokrycia utraconych wynagrodzeń protestującym nauczycielom.
– W związku z prowadzonym przez nauczycieli szkół i placówek gminnych akcji protestacyjnej, których organem prowadzącym jest Gmina Lesznowola, której bezpośrednim skutkiem jest utrata wynagrodzeń przysługujących za czas strajku. Zwracamy się z wnioskiem o rekompensacje pokrycia utraconych wynagrodzeń protestującym nauczycielom poprzez przyznanie przez Wójta Gminy Lesznowola lub dyrektorów gminnych szkół i placówek oświatowych nagród nauczycielom czynnie biorącym udział w strajku. Środki finansowe zabezpieczone w Budżecie Gminy Lesznowola na wynagrodzenia nauczycieli, pokryją w pełni wypłatę nagród.
Podpisali: Mirosław Wilusz, Tomasz Filipowicz, Anita Kochanowska-Cydzik, Konrad Borowski, Anna Lasek, Marta Natalia Maciejak, Izabela Małek, Grzegorz Gonsowski, Marcin Kania, Jerzy Wiśniewski, Krzysztof Łupiński, Magdalena Łyszcz, Dorota Vasilopoulou, Piotr Osiński, Grzegorz Kwiatkowski, Radni Gminy Lesznowola – kolejno wyliczał radnych popierających wniosek, radny Mirosław Wilusz.
Radni Prawa i Sprawiedliwości ze swoim wnioskiem
Tylko jeden radny Prawa i Sprawiedliwości poparł wniosek większości Rady Gminy Lesznowola, który dotyczył rekompensacji pokrycia utraconych wynagrodzeń protestującym nauczycielom. Był to radny Krzysztof Łupiński, który jest nauczycielem języka polskiego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łazach. Reszta radnych klubu PiS w Radzie Gminy Lesznowola postanowiła przedstawić własny wniosek dotyczący propozycji rozwiązania strajku nauczycieli.
– Biorąc pod uwagę niskie zarobki pracowników oświaty, radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości proponują podjęcie przez radnych Gminy Lesznowola uchwały w sprawie podniesienia uposażeń nauczycieli w Gminie o 15% wynagrodzenia zasadniczego. Sądzimy, że ta kwota może w znakomity stopniu przywrócić poczucie sprawiedliwości społecznej i zakończyć spór zbiorowy, jednocześnie polepszyć warunki nauki naszych dzieci – prezentował wniosek przewodniczący klubu PiS w gminie Lesznowola, radny Bartłomiej Soszyński.
Dziewięć dni strajku w liczbach
Pod koniec VII sesji Rady Gminy Lesznowola, wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik przedstawiła dane na temat akcji strajkowej nauczycieli, która była prowadzona w gminie Lesznowola od 8 kwietnia br. do 17 kwietnia br. Co ciekawe trzy gminne przedszkola: w Kosowie, w Jastrzębcu i w Zamieniu, strajkowały tylko przez dwa dni, czyli 8 i 9 kwietnia br. A Gminne Przedszkole w Mysiadle, w ogóle nie wzięło udziału w procedurze rozpoczęcia sporu zbiorowego. Sytuacja zupełnie inaczej wygląda w szkołach podstawowych, których organem prowadzącym jest Gmina Lesznowola.
– W dniu 8 kwietnia br. akcję protestacyjną rozpoczęły następujące placówki oświatowe: Szkoła Podstawowa w Mysiadle, w Nowej Iwicznej, w Lesznowoli, w tym również oddział przedszkolny w Lesznowoli, w Łazach i w Mrokowie. Teraz tabela pokazująca średnią dzienną liczbę protestujących nauczycieli w okresie od 8 do 17 kwietnia br.
1. Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle: zatrudnionych nauczycieli: 127, strajkuje: 51, zwolnienie lekarskie: 50,
2. Zespół Szkół Publicznych w Nowej Iwicznej: zatrudnionych nauczycieli: 131, strajkuje: 62, zwolnienia lekarskie: 59,
3. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Noblistów Polskich w Lesznowoli: zatrudnionych nauczycieli: 146, strajkuje: 74, zwolnienia lekarskie: 61,
4. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łazach: zatrudnionych nauczycieli: 93, strajkuje: 47, zwolnienia lekarskie: 28,
5. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Mrokowie: zatrudnionych nauczycieli: 88, strajkuje: 47, zwolnienia lekarskie: 33.
Najważniejsza z punktu widzenia ucznia i rodzica informacja dotyczy egzaminów gimnazjalnych i egzaminów ośmioklasisty. Egzamin gimnazjalnych, który miał miejsce 10, 11 i 12 kwietnia br. oraz egzamin ośmioklasisty, w dniach: 15, 16 i 17 kwietnia br. w szkołach podstawowych w naszej gminie, przebiegły bez żadnych zakłóceń – podsumowała dziewięć dni strajku, wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik.
Autor: Kamil Myszyński