AktualnościLesznowolaPowiat

Azjatyckie Miasto 4.0

Wólka Kosowska jest największym centrum handlu hurtowego w Europie Środkowo-Wschodniej, które działa na polskim rynku już od 25 lat. Handel, który dotychczas królował w Wólce Kosowskiej, staje się działalnością zdecydowanie mniej atrakcyjną dla biznesu, co dostrzegają już lokalni przedsiębiorcy. Wszystko przez to, że nowoczesny biznes stawia na powierzchnie biurowe, na centra logistyczne i naukowe. Czy w perspektywie sześciu lat powstanie w Wólce Kosowskiej projekt pt. Azjatyckie Miasto 4.0? Takie pytanie zadali sobie prelegenci konferencji „30 lat polskiej transformacji – integracja diaspory azjatyckiej na Mazowszu”.

Azjatyckie Miasto 4.0 – wizja budowy
– Nasze zadanie jest takie, aby w perspektywie (2019-2025), powstało centrum aktywności azjatyckiej, społeczno-gospodarczej w Wólce Kosowskiej, wokół przyjaznego dla obywateli terenu. Zielona Lesznowola, a w niej taka perełka na kilku kilometrach kwadratowych nowoczesnego biznesu. Powiecie, że niemożliwe? 30 lat temu w gminie Lesznowola nie było metra kanalizacji. W 2018 roku jest już 98%. Możliwe? Ktoś to zrobił. Naszym wspólnym zadaniem jest wykorzystanie tej szansy – rzucił wyzwanie, prezes Izby Przemysłowo Handlowej Polska-Azja, Janusz Piechociński.

Szansę na jakościową zmianę w Wólce Kosowskiej ma dać nowa inwestycja droga, czyli trasa ekspresowa S7, która będzie przebiegała w pobliżu tej miejscowości. Samorząd gminy Lesznowola chce stworzyć zupełnie nowy układ komunikacyjny, który pozwoli na połączenie sfery przedsiębiorczej, która jest w Wólce Kosowskiej z planowanym węzłem drogowym – Antoninów na trasie S7.

– Wólka Kosowska jest doskonale położona w sąsiedztwie węzła Antoninów i w związku z tym są zaawansowane prace projektowe, które mają na celu stworzenie zupełnie nowego układu komunikacyjnego. Wszystko dzięki nowej trasie S7 – mówiła wójt gminy Lesznowola, Maria Jolanta Batycka-Wąsik.

Budowa nowego układu komunikacyjnego dla zachodniej części gminy Lesznowola ma za zadanie odblokować problemy komunikacyjne, które obecnie występują na ul. Nadrzecznej. Niska przepustowość tej ulicy powoduje, że biznesmeni, klienci, którzy odwiedzają centrum handlowe w Wólce Kosowskiej, stoją w olbrzymich korkach, zwłaszcza do skrzyżowania ul. Nadrzecznej z al. Krakowską.

– W najbliższym czasie będzie miała miejsce przebudowa skrzyżowania al. Krakowskiej z ul. Nadrzeczną i ul. Ułanów. A także czeka nas przebudowa ul. Marii Świątkiewicz, wraz z rondem na ul. Nadrzecznej i ul. Polnej – dodawała wójt.

Wspomniane inwestycje drogowe mają poprawić w przyszłości, jakość prowadzenia handlu w Wólce Kosowskiej. Mają być także inspiracją dla właścicieli centrum biznesu w Wólce Kosowskiej do podejmowania nowych wyzwań typu: biurowce, hotele, restauracje, centra wystawiennicze…

– Chciałabym, żeby to miejsce w sposób systemowy było modyfikowane na bardzo wyjątkowe centrum biznesu, takiego super innowacyjnego w gminie Lesznowola – mówiła o swoich oczekiwaniach, wójt.

Jednak, żeby ta piękna wizja mogła się ziścić. To potrzebne są zmiany w polityce przestrzennej samorządu gminy Lesznowola.

– Rada Gminy Lesznowola podjęła uchwałę o przystąpieniu do zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Gminy Lesznowola. Po to, aby móc zmodyfikować funkcję działalności gospodarczej w Wólce Kosowskiej – przypominała o działaniach podejmowanych przez samorząd, wójt.

Maria Jolanta Batycka-Wąsik, Wójt Gminy Lesznowola.

Azjatyckie Miasto 4.0 – analiza biurowa
– Zrobiliśmy wstępną analizę biurową, która pokazuje, że w Warszawie jest rekordowy w całej Unii Europejskiej rynek biurowy. Możemy stworzyć takie obiekty w Wólce Kosowskiej. Zresztą pierwsze obiekty już powstają, choćby te dwa biurowce, naprzeciw wyjazdu z miejscowości. Dlaczego? Dlatego, że w Wólce Kosowskiej te biurowce powstaną w cenie wynajmu po 15 euro za m2, albo nawet niżej… W Warszawie na ul. Towarowej, gdzie 75% powierzchni jest już wykupione. Mimo że obiekty są dopiero w budowie. Cena jest nie mniej niż po 25 euro za m2. Naszym obowiązkiem jest wyciągnąć największe firmy azjatyckie z drogich warszawskich biur, do Wólki Kosowskiej. Dlaczego? Bo te firmy będą płaciły podatek CIT w Urzędzie Skarbowym w Piasecznie – roztaczał wizję przyszłości, Janusz Piechociński.

Janusz Piechociński, prezes Izby Przemysłowo Handlowej Polska-Azja.

Azjatyckie Miasto 4.0 – wyzwanie rodem z lat 90
– Mobilizujemy się do tego, abyśmy wykorzystali tę olbrzymią szansę. To jest czas dla ludzi aktywnych, odważnych, którzy potrafią ryzykować swoją przyszłość – mobilizował przedsiębiorców, Janusz Piechociński.

Przez 30 lat transformacji gmina Lesznowola wykorzystała swoje przysłowiowe „pięć minut”. Z gminy, która jeszcze w latach 90, była zagłębiem warzywniczo-ogrodniczo kwiaciarskim, stała się samorządem, który opracował miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, w których rozpoczęto procesy inwestycyjne.

– W kontekście 30 lat transformacji możemy z wielką dumą powiedzieć, że był to najpiękniejszy czas dla Polaków – przypominała wójt.

Ale nie tylko dla Polaków… Swoją szansę wykorzystała także diaspora azjatycka, która zaczęła rozwijać swój biznes w Wólce Kosowskiej. Po 25 latach działania centrum hurtowego handlu przyszedł czas na nowe wyzwania biznesowe. Podkreślała to w swojej wypowiedzi wójt gminy Lesznowola – Maria Jolanta Batycka-Wąsik, jak i prezes Izby Przemysłowo Handlowej Polska-Azja – Janusz Piechociński. Impulsem do dalszego rozwoju ma być nowa trasa S7, która połączy w sposób szybki i bezpieczny Wólkę Kosowską z warszawskim lotniskiem im. Fryderyka Chopina.

– Tu jest miejsce biznesu, tu czekamy na klientów – mówił na konferencji, Tran Trong Hung, Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Wólce Kosowskiej – WÓLKA CENTER.

Tran Trong Hung, Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Wólce Kosowskiej – WÓLKA CENTER.

Autor: Kamil Myszyński

Jeden komentarz do “Azjatyckie Miasto 4.0

  • Bardzo to wszystko ładne i optymistyczne. Proponowałbym rozpocząć zmiany od…POCZTY.
    Obecnie funkcjonuje tam tylko jedno okienko pocztowe, do którego trzeba stać w kolejce godzinami.
    Nie ma też ŻADNYCH ułatwień językowych dla Chińczyków czy Wietnamczyków wpłacających co miesiąc, jakby nie było, ciężkie pieniądze na rzecz naszej skarbówki.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *