AktualnościKonstancin - JeziornaNa luzie

Palący problem OSP Słomczyn

Podczas wystąpień radnych nad raportem o stanie gminy Konstancin-Jeziorna, temperatura dyskusji w sali konferencyjnej urzędu, rosła z każdą minutą, aż do pożaru, który wybuchł za sprawą — Ochotniczej Straży Pożarnej w Słomczynie. Radna Irena Śliwka zwróciła uwagę na bardzo trudną sytuację OSP Słomczyn, która dysponuje 40-letnim samochodem bojowym, marki Jelcz, a strażacy po każdej akcji bojowej, myją się pod hydrantem…Jednostka straży bez bieżącej wody…

– Jestem druhną od 2010 roku w OSP Słomczyn, jako jednostka zwracamy się do Pana burmistrza poprzez wnioski do budżetu, z prośbą o wymianę 40-letniego samochodu pożarniczego, jak również po to, by poprawić warunki socjalne strażakom. Jesteśmy jednostką bez bieżącej wody, bez toalety i bez umywalki… Strażacy przyjeżdżają po akcji i myją się pod hydrantem, w różnych porach roku – mówiła o trudnej sytuacji, radna Irena Śliwka.

W podobnym tonie wypowiedziała się radna Izabella Wieczorek.

– Bardzo proszę Pana, panie burmistrzu, abyśmy skupili się na tej jednostce w Słomczynie. Mówimy o samochodzie, mówimy o sanitariatach. Nie rozumiem: dlaczego jednostka OSP w Słomczynie jest kompletnie zapomniana…? A jest to jednostka, która ma wieloletnią tradycję. Druga sprawa, że jest to jednostka często wykorzystywana w akcjach ratowania życia – dodawała radna Izabella Wieczorek.

W odpowiedzi burmistrz Kazimierz Jańczuk zaproponował, aby strażacy korzystali z sanitariatów, które znajdują się w Domu Ludowym w Słomczynie.

– Strażacy, którzy przyjeżdżają z akcji i chcą się umyć. Mogą to zrobić w Domu Ludowym, który jest za płotem strażnicy OSP Słomczyn. Tam są prysznice i toalety. Nie ma żadnych przeszkód, aby strażacy mogli z tego korzystać. Docelowo powinna być zbudowana z prawdziwego zdarzenia strażnica. W pełni wyposażona natomiast obecnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, na to nie pozwala. O ile można by próbować postawić kolejny kontener. To niestety nie można do niego doprowadzić sieci wodno-kanalizacyjnej, bo ta jest na trwałe związana z gruntem. Mam z tyłu głowy zakodowane, że za dwa lata, ta jednostka straży pożarnej będzie obchodzić 115-lecie swojego istnienia. Myślę, że będzie to dobry moment na rozwiązanie tych problemów – odpowiadał na wystąpienia radnych, burmistrz Kazimierz Jańczuk.

– Panie burmistrzu, pan chyba nie był w Domu Ludowym. Tam nie ma żadnego prysznica… Tam jest wszystko zdemontowane. W czym oni mają się myć ? – pytała dalej, radna Irena Śliwka.

– W Domu Ludowym byłem kilkanaście razy i mam wiedzę, że jest tam prysznic. Jeżeli został zdemontowany, to jutro pytam kierownika Wydziału Gospodarki Lokalowej, jaką ma wiedzę i dlaczego został on zdemontowany? – zapewniał, burmistrz Kazimierz Jańczuk.

Trzy nowe samochody bojowe
– Gmina Konstancin-Jeziorna za czasów mojej kadencji, kupiła trzy nowiutkie samochody bojowe dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Do Jeziorny został zakupiony średni samochód bojowy, do Bielawy zostały zakupione dwa samochody bojowe: ciężki i średni. Ten ostatni w ubiegłym roku kosztował nas, wraz ze środkami zewnętrznymi – 949 tys. zł. Według mojej oceny w bieżącej kadencji powinniśmy kupić kolejny nowy samochód bojowy dla jednostki OSP. Jednostek pożarniczych mamy dziewięć, podczas gdy Lesznowola ma tylko trzy, a Góra Kalwaria, o ile wiem pięć… Wobec tego w ciągu krótkiego okresu czasu nie spełnimy wszystkich ich oczekiwań – mówił, burmistrz Kazimierz Jańczuk.

Zbiórka na wóz
Wobec trudnej sytuacji z 40-letnim wozem bojowym — Jelcz, jednostka OSP Słomczyn zdecydowała się na zbiórkę środków finansowych na zakup, całkowicie nowego wozu ratowniczo-strażackiego, marki Man.

– Ochotnicza Straż Pożarna funkcjonuje w Słomczynie od kilkudziesięciu lat. Pomaga mieszkańcom naszego regionu w sytuacjach zagrożenia zdrowia i mienia, wspiera lokalny samorząd oraz edukuje następne pokolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej i dbania o wspólną przestrzeń wokół nas. W naszej jednostce z wielkim zapałem pomagamy każdemu, kto nas potrzebuje, notując już około 30 wyjazdów od początku 2019 roku. W naszych szeregach działa wielu ratowników, którzy o każdej porze gotowi są odpowiedzieć na wezwanie. Mimo ogromnego zapału do pracy borykamy się z wieloma trudnościami, między innymi z brakiem urządzeń sanitarnych czy pomieszczeń socjalnych w naszej remizie, która w praktyce jest zwykłym blaszanym garażem. Niemniej naszym największym problemem jest pochodzący z 1982 roku wóz ratowniczo-gaśniczy marki Jelcz, który lata swojej świetności ma już dawno za sobą. Obecny stan i wiek naszego samochodu grozi w niedługiej przyszłości zamknięciem jednostki, co jest obecnie naszym największym zmartwieniem. Od wielu lat staramy się uzyskać finansowanie z różnych źródeł, niestety bez skutku. Żywimy szczerą nadzieję, że z Państwa pomocą uda nam się uratować działanie naszej jednostki, abyśmy mogli nieść pomoc wszystkim ludziom, nie martwiąc się o stan techniczny naszego wozu.

Z góry dziękujemy za każdą, nawet najdrobniejszą wpłatę!
Ochotnicza Straż Pożarna w Słomczynie – taki komunikat zamieszono na portalu – zrzutka.pl.

Do końca roku, OSP Słomczyn planuje zebrać – 860 tys. zł na zakup nowego wozu bojowego. Niestety na razie dzielnym strażakom udało się uzbierać, jedynie – 3 620 zł. Dlatego potrzeba jest pomoc każdego z Państwa. Zachęcam do odwiedzenia strony: https://zrzutka.pl/egxjr4 i dokonania dobrowolnej wpłaty na rzecz OSP Słomczyn. Razem możemy pomóc tym dzielnym strażakom!

Autor: Kamil Myszyński

Jeden komentarz do “Palący problem OSP Słomczyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *