AktualnościGóra Kalwaria

Premia dla aktywnych sołectw

W Czaplinie powstanie pierwsza tężnia solankowa w okolicy, i to za fundusze zewnętrzne, które gmina Góra Kalwaria pozyskała z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw „Mazowsze 2019”.

W sumie gmina otrzyma 50 tys. zł dofinansowania na pięć przedsięwzięć, które powstaną we wsiach: Baniocha-Osiedle, Brzumin, Czaplin, Podłęcze i Wincentów. Co ciekawe, w ramach programu ogłoszonego przez samorząd Mazowsza jedna gmina mogła zgłosić tylko pięć projektów. Włodarze Góry Kalwarii z żalem musieli dokonać wyboru spośród ośmiu propozycji wysuniętych przez sołectwa.

– Trzeba podkreślić, że na zgłoszenie pomysłu, zwołanie zebrania sołeckiego, które poprze go w głosowaniu, a następnie sporządzenie wniosku było zaledwie kilka dni – zauważa wiceburmistrz Mateusz Baj. – Na pochwałę zasługują sołtysi, którzy działając sprawnie, pokazali, jak bardzo zależy im na rozwoju ich malutkich ojczyzn – dodaje.

Do pozyskanych od samorządu województwa pieniędzy drugie tyle dołoży gmina. W sumie każde z pięciu sołectw otrzyma więc minimum 20 tys. zł wsparcia. Fundusze muszą zostać wydane w bieżącym roku.

Już mogą cieszyć się mieszkańcy Czaplina i okolic. Niewątpliwa atrakcją stanie się u nich pierwsza w rejonie tężnia solankowa. – W naszej wsi mieszka sporo starszych osób, które mają problemy z drogami oddechowymi, ponieważ powietrze jest, jakie jest. A nie każdego stać na wyjazdy do Ciechocinka – mówi Zbigniew Adamczyk, sołtys i radny z Czaplina. Dodaje, że solanka do tężni będzie przywożona z dużego kurortu, prawdopodobnie Inowrocławia, co zapewni taki sam efekt leczniczy jak w znanych uzdrowiskach.

W Brzuminie natomiast mieszkańcy będą mogli korzystać z siłowni zewnętrznej. W Baniosze zaś zyskają altanę z wyposażeniem na placu zabaw przy gliniance Dąbrówce, która jest popularnym kąpieliskiem. – Planujemy, że w altanie będą odbywać się wydarzenia kulturalne i spotkania mieszkańców. Będzie ona też schronieniem przed deszczem i słońcem dla matek przychodzących z dziećmi na plac zabaw – tłumaczy Teresa Jędral, sołtys i radna z Baniochy-Osiedla.

W Podłęczu w meble oraz sprzęt kuchenny zostanie wyposażona powstająca we wsi świetlica. A w Wincentowie jeszcze bardziej atrakcyjny stanie się rozległy teren sołecki, gdzie już teraz aktywnie mogą spędzić czas zarówno dzieci, jak i dorośli – sołectwo otrzyma pieniądze na zadaszenie części działki z urządzeniami do ćwiczeń.

Zdjęcie: Piotr Chmielewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *