Księga Chrztów parafii Nowa Jerozolima 1668-1700
Przy pięknej słonecznej pogodzie w sobotę 5 września 2020 r. w ogrodach parafialnych w Górze Kalwarii odbyło się spotkanie autorskie z twórcami „Księgi chrztów parafii Nowa Jerozolima 1668 – 1700”.
Miejsce i data nie była przypadkowa, bowiem w 2020 roku przypadła 350. rocznica nadania praw miejskich Nowej Jerozolimie, czyli obecnej Górze Kalwarii. To ważne dla miasta wydarzenie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami z Czerska postanowiło uczcić poprzez dokonanie przekładu z języka łacińskiego na język polski najstarszych ksiąg metrykalnych znajdujących się w archiwum parafialnym w Górze Kalwarii a następnie poprzez wydanie wyjątkowej publikacji. Było to możliwe dzięki znakomitemu tłumaczeniu z oryginału, którego dokonał zawodowy łacinnik Jacek Ducki.
Rok 2020 wiąże się również z 400. urodzin biskupa Stefana Wierzbowskiego. Poprzez publikację najstarszego księgi metrykalnej TOnZ Oddział w Czersku chciał także uczcić pamięć tego niezwykłego wizjonera, kapłana i twórcy arcydzieła europejskiej kultury i urbanistyki, za jakie należy uznać ówczesną Górę Kalwarię. Należy podkreślić, że XVII – wieczna Księga chrztów parafii Nowa Jerozolima 1668-1700 stanowi jedno z najważniejszych źródeł do badań nad genealogią. Wiele rodzin mieszkających obecnie zarówno w Górze Kalwarii, okolicznych miejscowościach jak i w całym regionie nadwiślańskiego Urzecza, znajdzie w księdze najstarsze wpisy dotyczące swoich przodków.
Z pewnością przetłumaczona księga stanowić będzie istotne źródło dla historyków, którzy czerpać będą z bogactwa zgromadzonych w niej informacji źródłowych. Kolejnym wyzwaniem, które stoi przez TOnZ Oddział w Czersku będzie opracowanie II tomu najstarszych ksiąg metrykalnych Nowej Jerozolimy obejmującego księgi małżeństw oraz zgonów, które również stanowią niezwykle bogate źródło do badań historycznych i geneaologicznych.
Spotkanie w dawnych ogrodach klasztornych przyciągnęło wielu pasjonatów historii, zarówno z Góry Kalwarii, jak i bardziej odległych miejsc, m.in. Warszawy, Konstancina Jeziorny, Garwolina, Otwocka, Karczewa i Wilgi. Autor tłumaczenia i redaktorzy opracowania usłyszeli wiele pochlebnych opinii na temat najnowszego wydawnictwa czerskiego towarzystwa.