AktualnościGóra KalwariaLesznowolaPiasecznoPowiat

Inspirują innych

Często słyszymy o ludziach, którzy znaleźli w życiu cel. Na ogół widać to po nich. Są pełni życia, pozytywnych myśli i emocji. Niemalże świecą bijącą energię. Uśmiechają się. Są szczęśliwi. Nie udają. Nie muszą” – pisze w swojej książce pt. „Myśl co chcesz. To Twoje życie” – Tomek Kania, autor książek o określaniu celów i realizacji marzeń, wydawca. Te słowa, które w swojej książce przytacza Tomek Kania, są bardzo ważne. Bo każdy z nas ma wyznaczone swoje cele i marzenia, do których dąży z całych sił. W trakcie mojej kilkuletniej działalności społecznej i charytatywnej na swojej drodze spotkałem wielu ludzi, którzy żyli dla pewnej idei: chcieli wydać swoją pierwszą płytę, chcieli napisać książkę, chcieli pomagać, chcieli zmienić swoją najbliższą okolicę itd. Wielu osiągnęło swój wcześniej zamierzony cel, spełniło swoje wielkie marzenie. Dla wielu innych stali się inspiracją, że można wstać z kanapy i zrobić coś wielkiego dla drugiego człowieka. Dlatego dwa lata temu po raz pierwszy postanowiłem zorganizować konkurs pt. „Nasi Najlepsi”, który miał na celu pokazać ludzi, którzy mają w swoim życiu pasję, cel, marzenie. Którzy mogą być inspiracją dla innych mieszkańców powiatu piaseczyńskiego. W dniu 16 lutego 2019 roku odbyła się III Gala konkursu pt. „Nasi Najlepsi” w Janczewicach.

Konkurs
Wzorem poprzedniej edycji były dwie kategorie, w których wyróżniono Naszych Najlepszych: Najlepszy Kulturysta i Najlepszy Twardziel. Wyróżniliście, aż osiem osób i organizacji. W kategorii Najlepszy Kulturysta: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piasecznie i w Górze Kalwarii, Grzegorz Rowiński i projekt „Sto”. W kategorii Najlepszy Twardziel: Magdalenę Kamińską, Marka Rybca i zespół LewRohi. Wyróżnienia od redakcji Stacji Południe otrzymali: Iwona Manista-Kutryś i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Piasecznie.

Chodźcie, zrobimy coś, razem…
Wystarczyło rzucić takie hasło, aby mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego zaangażowali się w pomaganie innym. Tymi słowami na gali bracia Dobkowscy wspominali koncert „Bądź narzędziem dla Dominiki i Filipa”, który odbył się w czerwcu 2018 roku w Domu Kultury w Górze Kalwarii. Za tą wspaniałą inicjatywę Jakub i Kacper otrzymali nominację w kategorii: Najlepszy Twardziel i ją wygrali.

– Rodzice nas zapytali: Co byśmy chcieli na osiemnastkę? Powiedzieliśmy, że chcielibyśmy zagrać koncert, który udało się połączyć z tak dobrą inicjatywą. I to dlatego tutaj jesteśmy… W kilka godzin udało się nam zebrać sumę pieniędzy, która myślę, że pomoże zarówno Filipowi, jak i Dominice – wspominali Jakub i Kacper Dobkowscy.

Mimo swojego młodego wieku Jakub i Kacper, pokazali swoim rówieśnikom, że można zrobić coś więcej. Że można wyjść z czterech ścian, że można zmienić swoje życie i dać cząstkę siebie drugiemu człowiekowi. Tę piękną postawę docenili głosujący, którzy przyznali zespołowi LewRohi główną nagrodę w kategorii Najlepszy Twardziel.

STO lat niepodległości
Rok 2018 był rokiem jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach uroczystych obchodów organizowano wiele wydarzeń kulturalnych, które miały upamiętniać ten wyjątkowy czas. W Górze Kalwarii powstał wyjątkowy projekt – STO, czyli album z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pasja do muzyki połączyła czterech raperów: BARBERA, SEKULA, STOLARA I PONTIEGO. Cztery zupełnie różne charaktery, inne temperamenty, inne życiowe historie, ale jeden wspólny cel — stworzenie płyty, która zostanie na długo w pamięci słuchaczy.

W 2018 roku na polskim rynku muzycznym pojawiało się wiele utworów i projektów patriotycznych z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jednak ten album jest wyjątkowy, zwłaszcza dla nas mieszkańców powiatu piaseczyńskiego. Bo został stworzony przez raperów związanych z Górą Kalwarią. Projekt „STO” zdobył główną statuetkę w kategorii: Najlepszy Kulturysta.

– Słuchałam was na próbie. Już was poczułam. Poczułam, że to, co robicie, ma wielki sens. Jestem naprawdę zaszczycona, że mogę wam wręczyć tę piękną statuetkę, że jesteście: Najlepszymi Kulturystami. Nie wyróżnionymi, ale Najlepszymi! Życzę wam, żeby nigdy wam nie zabrakło zapału i wiary, że to, co robicie, ma naprawdę wielki sens. Żebyście nigdy nie utknęli na kanapie i nie doświadczyli takiego leniwego życia – życzyła zespołowi podczas gali, Ewa Lubianiec, członek zarządu powiatu piaseczyńskiego.


Skromność
Często mówimy, że skromność jest cechą nadzwyczajnie piękną, często niedocenianą przez innych… Często wydaje się nam, że to, co robimy, jest zwyczajne… Jednak zupełnie inaczej uważają, ci, dla których niesiemy naszą pomoc, dajemy dobre rady, czy pomagamy osiągnąć dotąd niezdobyte szczyty. Podczas Gali Naszych Najlepszych zostali wyróżnień zwykli – niezwykli ludzie, których historie mogliśmy poznać dzięki nominacjom naszych czytelników. Pierwszym z nich jest Marek Rybiec, który w ramach dużego projektu „4 Deserts” przebiegł 250 km w czterech miejscach świata: w Namibii, Mongolii, Chile i na Antarktydzie. Wszystko po to, aby zebrać 100 tysięcy złotych na klinikę bólu Hospicjum Warszawskiego na Ursynowie.


– Miałem bardzo duży problem, żeby tu dzisiaj być. Nie miałem problemu, żeby biegać w 50-stopniowym upale w Namibii, czy na Anta Kamie w Chile, czy w minus iluś tam na Antarktydzie. Ale miałem duży problem, żeby dzisiaj tu być… Dlatego, że wiedziałem, że grono osób, które dzisiaj tutaj będą, robią niesamowite rzeczy. I wiedziałem, że każdy z was, robi to dziesięć razy lepiej, niż ja. Każdy z was jest dla mnie ogromną inspiracją. To, co robię, wynika bezpośrednio z mojego serca. Tego nauczyła mnie moja mama. Nie robię tego dla medali i wyróżnień.


W zeszłym roku rzeczywiście w ramach projektu: „4 Deserts”. Udało się przebiec 250 km, w czterech miejscach świata. Była to: Namibia, Mongolia, Chile i Antarktyda. Ale to było jakby najmniej ważne w tym wszystkim… Ważniejsze było to, że zbieraliśmy pieniądze na klinikę leczenia bólu Hospicjum Warszawskiego na Ursynowie. Moja mama zmarła na nowotwór. Więc ten temat był dla mnie bardzo bliski. Udało się zebrać 100 tysięcy złotych, które przekazaliśmy. Klinika jest już wyposażona. Ten medal jest dla wszystkich osób, które uczestniczyły w tym całym przedsięwzięciu – mówił Marek Rybiec, który otrzymał medal w kategorii: „Najlepszy Twardziel”.


Drugim jest Grzegorz Rowiński, który od 15 lat prowadzi aktywną działalność na rzecz dzieci i młodzieży z domów dziecka, organizując im liczne imprezy kulturalne oraz zbiórki darów. Inicjator i organizator kilkudziesięciu koncertów charytatywnych, głównie dla dzieci. Pomysłodawca i główny organizator cyklu koncertów dla mieszkańców Piaseczna pt. „SZANUJMY WSPOMNIENIA”. Od 7 lat profesjonalnie i skutecznie promuje młode talenty muzyczne z Warszawy, Piaseczna i okolic.


– Chciałem pogratulować wszystkim, którzy dzisiaj są wyróżnieni, nagradzani. Tylko chciałem coś podpowiedzieć: powiat piaseczyński, to blisko 200 tysięcy mieszkańców i takich charytatywnych wariatów, jak ja, jest dużo więcej. Warto pomagać innym i dawać po prostu dobro, bo dobro zawsze zwycięży, zło. A do młodych chcę powiedzieć tak, jest piosenka zespołu T. Love pt. „To wychowanie” i to jest piosenka, gdzie są słowa: „Ojczyznę trzeba kochać i szanować. Nie deptać flagi. Nie pluć na godło”. Bądźcie po prostu takimi ludźmi, którzy zawsze będą tę Polskę kochać – apelował do młodzieży, Grzegorz Rowiński, którzy otrzymał medal w kategorii: Najlepszy Kulturysta.


Kochają ludzi
– Osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo, jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce, żeby go normalnie traktować – to fragment cytatu, Anny Dymnej, aktorki i prezes fundacji „Mimo Wszystko”. Ten cytat nie jest przypadkowy, bo dwie nagrody w tegorocznej edycji Naszych Najlepszych przypadły osobom, które działają na rzecz niepełnosprawnych. Pierwszą wyróżnioną jest Magdalena Kamińska, która od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni i na życie patrzy z perspektywy wózka inwalidzkiego. Pomimo tej choroby, jest aktywną osobą. Zawodowo uczy grać na instrumentach klawiszowych, gitarach i ukulele. Uwielbia ludzi, dlatego swoje działania nie kończy na pracy zawodowej. Wielką radość sprawia jej praca społeczna – od 8 lat działa w stowarzyszeniu, które skupia osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunów.


– Cieszę się, że moja osoba i działalność została doceniona. Od ośmiu lat prowadzę stowarzyszenie Razem Lepiej, które działa na rzecz osób niepełnosprawnych i rodziców tych osób. Organizuje różnego rodzaju wyjazdy, warsztaty, aby te osoby zostały ujrzane w naszej społeczności. Aby zaczęły działać i funkcjonować w miarę swoich możliwości, w miarę normalnie. Prowadzę też gazetę lokalną, sołecką: „Przystanek Zalesie”. Jest to moja praca charytatywna. W związku z tym, że bardzo lubię ludzi – mówiła Magdalena Kamińska, która otrzymała medal w kategorii: „Najlepszy Twardziel”.


Drugie wyróżnień za pracę z osobami niepełnosprawnymi otrzymał zespół i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Piaseczna i z Góry Kalwarii, który od 22 lat działa na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie z powiatu piaseczyńskiego. Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone są przez organizację pozarządową i są jedynym ośrodkiem dziennego pobytu w całym naszym powiecie. Zespół przeprowadził wiele projektów integracyjnych dla mieszkańców naszego powiatu. Tylko w 2018 roku projekty integracyjne były realizowane w 11 szkołach i 3 przedszkolach. W połowie lutego 2019 roku rozpoczął się projekt przedszkolnych zajęć integracyjnych. Jako pierwsze w ramach projektu współpracował dzieci z przedszkola Melodia w Piasecznie. W czerwcu 2018 roku w Górze Kalwarii otwarto pierwszą w powiecie galerię twórczości osób z niepełnosprawnościami. W której można zakupić unikalne produkty, które są robione przez uczestników warsztatów.


– Pracujemy w ciężkich warunkach, od 22 lat wynajmujemy sali katechetyczne w parafii w Zalesiu Dolnym. Ale to nas nie zraża, idziemy cały czas do przodu. Od 2003 roku prowadzimy zajęcia z młodzieżą: artystyczne, integracyjne. Przeszkoliliśmy mnóstwo młodzieży, w samym 2018 roku było to 11 szkół i 3 przedszkola. Ponad 300 maluchów z przedszkoli brało udział w naszych zajęciach kulturalnych, artystycznych. Natomiast jeśli chodzi o szkoły, były to zajęcia integracyjne mające na celu przybliżenie naszej pracy, ale również możliwość poznania się. Nie jestem, w stanie poddać, ilu uczniów było w naszych programach od 2003 roku. Bo można liczyć, to już w tysiącach… – mówił Łukasz Owczarek, kierownik WTZ w Piasecznie. Warsztaty otrzymały medal w kategorii: „Najlepszy Kulturysta”.

Podziękowania
Trzecia edycja konkursu i gali pt. „Nasi Najlepsi” już za nami. Kolejna edycja konkursu ruszy już na jesieni. Tegoroczna finałowa gala odbyła się w Janczewicach, dzięki uprzejmości Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli. Duże podziękowania należą się wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację finału: Agnieszce Lis, Grzegorzowi Rowińskiemu, GOK Lesznowola i Pracowni Rzeczy Różnych SYNAPSIS w Wilczej Górze. Wielkie Dzięki!

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *