AktualnościKsiążka

Jakub Chełmiński – Smog

Tylko dziś z powodu zanieczyszczenia powietrza umrą w Polsce 123 osoby. Tak wynika ze statystyk, bo rocznie liczbę ofiar brudnego powietrza szacuje się na około 45 tysięcy osób… Winny oczywiście jest smog… Głośny zabójca, którego mgiełka snuje się po cichu po naszej ulicy, dzielnicy, czy mieście… Pojawia się w okresie grzewczym, czyli na jesieni, znika na wiosnę… Jak z nim walczyć? Co robić, aby mieszkańcy naszej miejscowości, gminy, miasta oddychali świeżym i zdrowym powietrzem? Z odpowiedzią na te pytania, przychodzi książka autorstwa — Jakuba Chełmińskiego, pt. Smog, wydana nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Uprzejmie informuję, że…

– Uprzejmie informuje, że mój sąsiad pali w piecu śmieciami… Nie można oddychać… – niestety to nadal częsty komunikat, który jest wysyłany do policji i władz samorządowych, praktycznie z terenu całej kraju. W okresie grzewczym, aby zaoszczędzić na wydatkach, wielu właścicieli domów jednorodzinnych szuka jak najtańszych metod ogrzewania swoich czterech kątów. W paleniskach ląduje praktycznie wszystko, co akurat jest pod ręką: stare meble, śmieci, miał, mokre drewno…

Oczywiście czytając ten tekst, pewnie uważacie, że tymi: „najgorszymi rodzajami paliwa”, pali się, gdzieś na Górnym Śląsku, gdzieś w małopolskiej wsi… A często okazuje się, że to największe zagrożenie jest tuż obok naszego domu… Wychodzimy wieczorem na spacer i nagle czujemy dziwny zapach… – W końcu TO poczułem i przeżyłem ciężkie chwile. Bo to jest takie uczucie, że jak raz poczujesz smog, to nie uda się przestać go czuć. Jesteś osaczony. Wiesz już, że normy są przekroczone czterokrotnie i to nie ustąpi przez wiele dni – fragment pochodzi z książki Jakuba Chełmińskiego pt. Smog. Wiele osób poddaje się, bo uważa, że niewiele, jest w stanie zmienić. Bo przecież najtrudniej jest zmienić nasze przyzwyczajenia…

STOP SMOG!
Jednak są w Polsce ludzie, którzy powiedzieli: STOP SMOG! W kolejnych polskich miejscowościach i miastach zaczęły powstawać Alarmy Smogowe: w Krakowie (Krakowski Alarm Smogowy), w Warszawie (Warszawa bez Smogu), w Legionowie (Legionowski Alarm Smogowy) czy w Rybniku (Rybnicki Alarm Smogowy). Aktywiści zaczęli działać na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Do największej rewolucji doszło w Krakowie. Z dniem 1 września br. w Krakowie wprowadzono całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Ograniczono także ruch drogowym w śródmieściu, wprowadzając strefę uspokojonego ruchu tzw. Strefę Tempo 30. – Wyszło to z korzyścią dla wszystkich. Piesi nie muszą czekać, tramwaje mają pełny priorytet, samochody nie stoją w korkach – mówi Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie. W tym samym kierunku chce iść Warszawa, zapowiedział już to na Twitterze, prezydent m.st. – Rafał Trzaskowski: „W 2020 r. chcemy utworzyć Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania, gdzie stawki za parkowanie byłyby wyższe. Do ścisłego centrum Warszawy nie może wjeżdżać tyle samochodów, co teraz, bo inaczej szybkiej poprawy jakości powietrza w tej części miasta nie będzie. #WarszawaDlaKlimatu”. Jak jest to ważne dla naszego zdrowia? Aktywiści z Krakowskiego Alarmu Smogowego zestawili ze sobą dane, dotyczące ile benzo(a)piranu wdychamy rocznie, przebywając średnio 2 godziny dziennie na zewnątrz, i zestawili je z ilością benzo(a)piranu w papierosach. Statystyczny mieszkaniec Krakowa przyjmuje tyle szkodliwych substancji, jakby wypalił 2021 papierosów rocznie (5 dziennie), mieszkaniec Warszawy – 745 papierosów rocznie…

Podwarszawskie gminy stawiają na wymianę pieców i edukację
Gminy powiatu piaseczyńskiego stawiają na wymianę pieców i edukację ekologiczną. Gmina Lesznowola pozyskała 1,1 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 na projekt pn. „Wymiana urządzeń grzewczych w Gminie Lesznowola”. Celem projektu jest poprawa jakości powietrza na terenie gminy. We wrześniu i na początku października w Konstancinie-Jeziornie, w Górze Kalwarii i w Prażmowie były organizowane spotkania z przedstawicielami Fundacji Czyste Powietrze, podczas których doradzano mieszkańcom jak uzyskać dofinansowanie na termoizolację domu. Program Czyste Powietrze ma pomóc ograniczyć szkodliwą emisję zanieczyszczeń do powietrza ze starych kopciuchów, w domach jednorodzinnych. Na ten cel przeznaczono 103 mld złotych. Dofinansowanie do 90% można uzyskać zarówno na dom nowobudowany, jak i istniejący. Fundacja Czyste Powietrze za darmo pomagała także wypełnić wnioski o dotację oraz doradzała, jak zacząć ogrzewać dom w sposób ekologiczny.

Prawdziwa, szokująca i szczera…
Książka Jakuba Chełmińskiego jest skierowana do wszystkich, którym leży na sercu zdrowie i czyste powietrze. Jest prawdziwa, szokująca i szczera, aż do bólu… Pokazuje, że przed nami jest jeszcze bardzo długa droga, aby czyste powietrze w Polsce, w okresie grzewczym stało się normą, a nie wyjątkowością… W końcu chodzi o nasze życie i zdrowie!

Autor: Kamil Myszyński

Jeden komentarz do “Jakub Chełmiński – Smog

  • Tylko dzisiaj na skutek głupot wypisywanych przez pseudo ekologa zmarło ponad 136 osób – tak wynika ze statystyk….
    Jak to dziwne zjawisko, ze najwięcej do powiedzenia mają dzisiaj ludzie wierzący w Adama i Ewę…którzy uważają, że są wstanie podważyć teorię ewolucji i do tego łapią kolejnych naiwnych – myślących inaczej w pułapkę kompletnych bzdur… Ewolucja człowieka – to ewolucja oparta o ogrzewanie ogniem z …drewna i te ponad 70 tys. lat pozwala jednoznacznie stwierdzić, ze człowiek jest GENETYCZNIE PRZYSTOSOWANY DO DYMU Z DREWNA! Co lepsze – stosuje się go z dużym powodzeniem w lecznictwie…. A czy Pan autor jest w stanie podać przekroczenia stężeń dla najgroźniejszych składników tego „smogu”? Z tego co wiem PMy to wyłącznie jednostka ZAPYLENIA – a nie żadnego smogu? Jaki to „smog” pokazują czujniki na których się Pan opiera w sezonie letnim????

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *