AktualnościNa luziePiaseczno

Ratują Dom „Zośki” od zniszczenia

Rozpoczęły się prace projektowo-kosztorysowe modernizacji Domu „Zośki” w Zalesiu Dolnym, na początku sierpnia zakończy się też demontaż pakuł i fumigacja, czyli pozbycie się szkodników, niszczących drewniany, zabytkowy dom.

Dom „Zośki” jest niezwykle cennym obiektem nie tylko ze względu na swój zabytkowy charakter, ale przede wszystkim ze względów sentymentalnych. Wiąże się z nim historia rodziny Zawadzkich oraz kultowej postaci pokolenia Kolumbów, Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”.

– Nie mogliśmy dopuścić, aby nieruchomość, będąca elementem naszej tradycji i tożsamości, popadła w ruinę, dlatego gmina najpierw wykupiła ten obiekt, dokonała inwentaryzacji i zabezpieczeń, a teraz planuje przywrócić mu dawną świetność i wykorzystać na cele publiczne. Powstający projekt modernizacji będzie na bieżąco uzgadniany z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a jednym z warunków przy wyborze projektanta było doświadczenie w zabytkowym budownictwie drewnianym – zapewnia Daniel Putkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Przypomnijmy, że należący niegdyś do rodziny Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” dom, nabyła w 2017 roku Gmina Piaseczno, aby ocalić niszczejącą zabytkową nieruchomość, która ma wielką wartość historyczną i sentymentalną. W jej ratowanie zaangażowało się wielu osób instytucji, między innymi Gmina Piaseczno, harcerze i Fundacja Domu Zośki. Do tej pory na zlecenie gminy przeprowadzonych zostało wiele badań i ekspertyz, które niestety potwierdzają bardzo zły stan techniczny obiektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *