AktualnościNa luziePiaseczno

Pół miliona wsparcia dla odbiorców ciepła PCU Piaseczno

Na Nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Piasecznie, która odbyła się w dniu 10 stycznia 2023 roku, radni podjęli jednogłośną decyzję o przekazaniu 500 tys. zł na zasiłki celowe, które z dniem 11 stycznia 2023 roku ma wypłacać Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piasecznie. Ze wsparcia gminy mogą skorzystać mieszkańcy, których spełniają kryteria dochodowe zapisane w ustawie o pomocy społecznej (gospodarstwo jednoosobowe – 2265,01 zł, gospodarstwo wieloosobowe – 1698,76 zł). Środki finansowe zabezpieczą wypłaty dla około 1000 mieszkańców.

Gmina Piaseczno miała dotychczas bardzo niskie ceny gazu, z którego miejska spółka Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo-Usługowe w Piasecznie wytwarzała dla Spółdzielni Mieszkaniowej „Jedność”, a także piaseczyńskich Wspólnot Mieszkaniowych ciepło systemowe. Niestety ta idylla nie trwała długo. Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, cena gazu zaczęła rosnąc. A już po wybuchu wojny w 2022 roku osiągnęła nawet poziom – 1600 zł. Ostatecznie spółka PCU Piaseczno zakupiła dla swoich odbiorców gaz w październiku za 720 zł. Dla mieszkańców oznaczało to drastyczną podwyżkę, mimo iż rząd RP zapewnił mechanizm wsparcia kotłowni i wsparcia poszczególnych odbiorców ciepła systemowego. Ten poziom wsparcia wynosi 150 zł za GJ. W związku z tym cena ciepła wytwarzanego przez PCU Piaseczno będzie kosztowała odbiorców: cena za 1GJ – 231,15zł. (Składa się na nią: 142,16 zł, cena ciepła + 45,77 zł, opłata za przesył + 23% VAT).

– Jest garstka osób, może 10-20%, których będzie stać na zapłacenie tej kwoty, ale w naszej Spółdzielni Mieszkaniowej „Jedność”, 80% mieszkańców, to seniorzy. Ci ludzie już widzą, jakie podwyżki czekają ich od stycznia – mówi Jan Kurzępa, specjalista rozliczeń w Spółdzielni Mieszkaniowej „Jedność” w Piasecznie.

– Nie ma podstawy prawnej, żeby burmistrz, gmina mogli zapłacić mieszkańcom rekompensatę. My musimy się teraz głowić, jak pomóc mieszkańcom. I znaleźliśmy najprostszy sposób. Jest to zasiłek celowy i zasiłek celowy specjalny. Mamy takie narzędzie w systemie prawa. Zasiłek celowy przysługuje wszystkim mieszkańcom. Dedykujemy tą pomoc dla osób w skrajnie trudnej sytuacji. Chcemy naszą pomoc uzależnić od skali podwyżki na metr kwadratowy mieszkania. Ale tym będzie się już zajmował MGOPS. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej – podkreśla Daniel Putkiewicz, burmistrz miasta i gminy Piaseczno.

PCU Piaseczno zaopatrzyła się w paliwo gazowe na cele grzewcze na cztery pierwsze miesiące 2023 roku (styczeń, luty, marzec, kwiecień), w tym czasie spółka planuje zakupić gaz w cenie około 20 mln zł. Ostateczne koszty będą jednak uzależnione od zimowej aury i mroźnych temperatur. Po tym okresie spółka PCU ponownie będzie kupować nowy kontrakt gazowy od PGNiG-u. Jest duża szansa, że następny umowa będzie już po niższych cenach. Na to liczą wszyscy, od mieszkańców, po gminne władze.

Więcej informacji na temat kryteriów przyznawania zasiłków celowych można znaleźć na stronie internetowej: https://mgops.piaseczno.eu/formy-pomocy/dodatki-mieszkaniowe/

Osoby i rodziny, których szczególnie dotknął wzrost kosztów ogrzewania z ciepła miejskiego, zachęcamy do kontaktu telefonicznego bądź osobistego z pracownikami socjalnymi Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piasecznie, ul. Świętojańska 5A, tel. 22 750 33 08 lub 22 756 72 63.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *