AktualnościLesznowolaNa luzie

Wójt zachęca mieszkańców do wywiązania się z obowiązkowego spisu powszechnego

W dniach od 1 do 30 kwietnia 2020 r. na terenie Gminy Lesznowola realizowany jest drugi spis próbny przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Nasza Gmina została wytypowana do tego przedsięwzięcia jako jedna z 16 gmin w kraju.

Spisy Próbne są generalnym sprawdzianem przed spisem powszechnym, który odbędzie się w przyszłym roku na terytorium całego kraju. To bardzo ważne przedsięwzięcie i gorąco zachęcam Państwa do wzięcia w nim udziału. Dane uzyskane w wyniku spisu posłużą do stworzenia demograficzno-społecznej fotografii społeczeństwa, a w wymiarze lokalnym dostarczą wielu wiarygodnych danych, które w późniejszym czasie samorządy będą mogły wykorzystać do tworzenia skutecznych strategii rozwoju.

Z uwagi na panujący w Polsce stan epidemii, spis realizowany jest wyłącznie za pomocą dwóch metod – samospisu internetowego i spisu telefonicznego. Wypełnienie ankiety spisowej zajmuje około 15 minut.

Samodzielnie można się spisać na stronie spis.gov.pl, gdzie udostępniono specjalną aplikację internetową. Logowanie do aplikacji jest intuicyjne, bezpieczne i możliwe z komputera oraz telefonu komórkowego z dostępem do Internetu. Bezpośredni link do strony z formularzem.

Druga (uzupełniająca) metoda to wywiad telefoniczny. Jeśli ktoś z Mieszkańców gminy nie ma dostępu do Internetu lub też ze względu na zaawansowany wiek lub stan zdrowia nie może wypełnić samodzielnie formularza internetowego, powinien skontaktować się z infolinią statystyczną (nr infolinii spisowej: 22 279 99 99 wew. 8). Poprzez kontakt z konsultantem można umówić się na telefoniczne wypełnienie formularza spisowego w dogodnym terminie. Rozmowa zostanie przeprowadzona przez rachmistrza telefonicznego, który jest pracownikiem Urzędu Statystycznego w Warszawie. Rachmistrzowie telefoniczni mogą również zadzwonić do Państwa bez wcześniejszego umówienia się na wywiad telefoniczny. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić za pośrednictwem infolinii spisowej.

Narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane przez statystykę publiczną gwarantują pełną ochronę gromadzonych informacji. Wszystkie dane zebrane od respondentów są objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone.

Jeszcze raz zachęcam do podjęcia tej aktywności obywatelskiej i wywiązania się z obowiązkowego spisu. W dobie społeczeństwa informacyjnego mobilizacja Mieszkańców gminy Lesznowola
i skorzystanie przez nich z samospisu internetowego pozwoli odpowiedzieć na pytanie o skuteczność pozyskiwania informacji kluczowych w procesie zarządzania, również w sytuacjach ekstremalnych, kiedy szybki dostęp do danych statystycznych jest niezwykle istotny w procesie podejmowania decyzji na poziomie krajowym i regionalnym. Zdobyte doświadczenie będzie niezmiernie cenne w przyszłości i z pewnością zaprocentuje w czasach wolnych od epidemii.

Z wyrazami szacunku
(-) Maria Jolanta Batycka-Wąsik
Wójt Gminy Lesznowola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *