AktualnościLesznowolaNa luzie

Niby jest PSZOK, ale…

Ostatnio w naszej gminie Lesznowola, ale także w powiecie piaseczyńskim, przypomniano sobie o dziennikarstwie śledczym. To bardzo trudny rodzaj dziennikarstwa, polegający na ujawnianiu informacji istotnych dla opinii publicznej, a jednocześnie trudno dostępnych dla badaczy. Uprawiają je dziennikarze wyjaśniający sprawy, które najczęściej powinny być przedmiotem dochodzenia organów do tego celu powołanych (prokuratura, policja, sądy). W naszym przypadku dochodzenie powinien przeprowadzić Referat Odpadów Komunalnych Gminy Lesznowola, a także wicewójt Marcin Kania, który jest odpowiedzialny za gospodarkę komunalną.

PSZOK czynny, ale tylko dwa dni w tygodniu

Postanowiłem odwiedzić nasz nowy lesznowolski PSZOK, który nie dawno rozpoczął swoją działalność w Kolonii Warszawskiej. Przetarg na udostępnienie, obsługę, odbiór i zagospodarowanie segregowanych odpadów komunalnych dostarczanych przez mieszkańców Gminy Lesznowola do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) do końca 2020 roku wygrała firma JARPER.

Już na samym początku był wielki szok, bo okazało się, że PSZOK, czynny jest dwa razy w tygodniu, w godzinach: w środę – w godz. 8.00 – 12 .00 oraz 14.00 – 18.00; w sobotę – w godz. 9.00 -15.00; z wyjątkiem dni świątecznych. Niestety miałem pecha wybrałem się w niedzielę i PSZOK był zamknięty, ale zainteresowałem się kwestią oznaczenia nowej instalacji. W Specyfikacji Istotnych Warunkach Zamówienia, w rozdziale 2 – Przedmiot Zamówienia, w punkcie 1.2 Opis przedmiotu zamówienia, pojawia się następujący podpunktu:

– 1.2.6 W ogólnie dostępnym i widocznym miejscu musi znajdować się tablica informacyjna zawierająca godło i nazwę Gminy Lesznowola, dane Wykonawcy, dni oraz godziny pracy PSZOK oraz nr. telefonu i adres e.mail wskazany przez Zamawiającego do zgłaszania reklamacji – tak brzmi dokładny zapis SIWZ.

Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu na terenie Spółki JARPER w Kolonii Warszawskiej, Aleja Krakowska 108A, nie znalazłem żadnej tablicy informacyjnej, która zawierałaby dni otwarcia PSZOKu, nie wspominając już o herbie i godle gminy. Pomijam już w ogóle fakt, że początkowo po ogłoszeniu daty otwarcia nowego PSZOKu błędnie wskazywano, że nowa instalacja będzie w Wólce Kosowskiej. Dopiero po moich interwencjach zmieniono adres na Kolonię Warszawską.

Jedyna tablica informacyjna o lesznowolskim PSZOKu, tuż przed bramą wjazdową na zamknięty teren JARPERA. Zdjęcie z dnia 21.06 br.
PSZOK przyszłości? Firma JARPERA aktualnie buduje nowy PSZOK… SZOK ! Zdjęcie z dnia 21.06 br.

Ale to nie koniec problemów z nową instalacją…

– Tak, dzwoniłam do JARPERa, żeby na darmo nie jeździć i zostałam poinformowana, że nie przyjmą ode mnie kabiny prysznicowej i okna. Bardzo miły Pan, polecił mi zamówienie kontenera – opisywała obrazowo sytuację, Pani Monika, mieszkanka Stefanowa.

Poprzednia instalacja PSZOK, która była dostępna dla mieszkańców Lesznowoli w Piasecznie, przy ul. Technicznej 6, była otwarta dla mieszkańców przez sześć dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00-18:00 i w soboty, od 9:00 do 17:00… Tymczasem w nowym PSZOKu w Kolonii Warszawskiej jest otwarty przez 14 godzin w ciągu całego tygodnia!

– PSZOK dla 26 tysięcy mieszkańców gminy Lesznowola będzie czynny przez 14 godzin w ciągu tygodnia. Brawo gmino! – gratulowała pomysłu, Pani Ania.

Cięcia w odbiorze gabarytów…

Problem ledwie działającego PSZOKu nie byłby tak duży, gdyby nadal utrzymano w mocy cztery odbiory gabarytów spod naszych posesji. Niestety wskutek cięć, pozostawiono tylko dwa takie odbiory…

Podobno jesteśmy Krainą Szczęśliwości, czytam o tym w prasie, mówią o tym mieszkańcy gminy i jej włodarze. A tymczasem, kiedy realnie spojrzymy na naszą gminę i zajrzymy do tego dzbana szczęśliwości, to wyłania nam się zupełnie inny obraz… Parafrazując popularne w ostatnim roku słowo – dzban. Dzban – niby pusty, a emocji w nim wiele.

Autor: Kamil Myszyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *