AktualnościLesznowolaNa luzie

110 TIRów pod oknami mieszkańców

Pod koniec czerwca br. mieszkańcami sołectwa Stefanowo wstrząsnęła informacja… Firma Kamis McCormick, której fabryka znajduje się pośrodku zabudowy jednorodzinnej, planuje zagospodarować halę magazynową na produkcyjną. 24 czerwca br. do Urzędu Gminy Lesznowola wpłynął wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, a 29 czerwca zostało wydane obwieszczenie o wszczęciu postępowania… – Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni – mówią zgodnie mieszkańcy Stefanowa.

Spotkanie informacyjne z Wójt Gminy

Po bardzo długiej przerwie spowodowanej sytuacją pandemiczną, doszło do bardzo długo wyczekiwanego spotkania mieszkańców Stefanowa z Wójt Batycką-Wąsik. – Problemy, które pojawiły się w sołectwie Stefanowo, zainspirowały do dzisiejszego spotkania – mówiła na początku spotkania, Maria Jolanta Batycka-Wąsik, Wójt Gminy Lesznowola.

Zmiana sposobu zagospodarowania hali magazynowej

Planowana inwestycja firmy Kamis, będzie polegać na zmianie sposobu zagospodarowania części hali z magazynowej na produkcyjną, na terenie zakładu Kamis McCormick, na rzecz wprowadzenia dodatkowego obszaru produkcyjnego, mającego na celu przygotowanie wsadów do mieszalników, mieszanek suchych, produktów dla całej fabryki. Planowana technologia nie stanowi nowego procesu inwestycyjnego na terenie zakładu. Polega wyłącznie na zwiększeniu możliwości produkcyjnych firmy. Docelowa zdolność produkcyjna instalacji przypraw kuchennych, suchych, wynosić będzie – 45 tys. ton na jeden rok.

– Brzmi to bardzo wyjątkowo – podkreślała w swojej wypowiedzi, Wójt Batycka-Wąsik.

Trochę innego zdania byli mieszkańcy, którzy podkreślali, że Kamis zamierza dwukrotnie zwiększyć swoją produkcję, co będzie miało wpływ na zapachy wydobywające się z zakładu zlokalizowanego przy ul. Malinowej w Stefanowie.

– Sprawa firmy McCormick dotyczy całego sołectwa. Przed chwilą Wójt wspominała o zdolności produkcyjnej wynoszącej – 45 tys. ton, obecnie jest to – 21 tys. ton. Czyli dwukrotnie zostanie zwiększona produkcja zakładu. Dlatego można sobie wyobrazić, że te zapachy wychodzą z zakładu na teren sołectwa, a właściwie odór, będą zwiększone… Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni, mówił mieszkaniec ul. Polnej w Stefanowie.

Od 40 do 110 TIRów, więcej na drogach Stefanowa

Spółka Kamis McCormick planuje dokonać przebudowy budynku magazynowego o pow. około 760 metrów, bez zmiany jego zewnętrznych gabarytów. Po realizacji przedsięwzięcia, ilość samochodów poruszających się po terenie zakładu i miejscowości zwiększy się od min. 40 pojazdów ciężarowych do  maks. 110 sztuk… – Dziennie – dopytywali mieszkańcy. – W skali dziennej – odpowiadała, Wójt Batycka-Wąsik.

– Państwo mówicie, że zwiększy się tylko wydajność tego zakładu… NIE! Ona się zmieni, ale ona wygeneruje dodatkowo nam 110 samochodów dziennie, ja powiem, że koło mojej działki, miało być w planach Kamisu, przy rozbudowie magazynu od 2 do 3 samochodów dziennie. Ja te samochody mam w ciągu zaledwie pół godziny. I są dni, że TIRy stoją w kolejce, żeby przyjechać i odjechać z rampy. Puszczenie tego ruchu przez ul. Malinową… Moim zdaniem jest absolutnie niemożliwe. Ulica jest wąska, mała i bez chodnika… W związku z powyższym już ten ruch ciężarowy, który jest obecnie w Stefanowie, jest bardzo uciążliwy.

– Proponujemy wyjazd z zakładu – ul. Powszechną, w kierunku ul. Ułanów. Wydaje się nam, że jeżeli wjedzie określona liczba samochodów ciężarowych ul. Malinową, to, żeby już nie wracała tą samą trasą, tylko dalej i  jechała do ul. Ułanów przez Powszechną. Dlatego, że ul. Ułanów jest drogą powiatową i jest to droga, która będzie skupiała ruch tranzytowy prowadzony do węzła Antoninów na trasę ekspresową S7 – mówiła o gminnym planie, Wójt Batycka-Wąsik.

Wewnętrzna analiza urzędu

– Przeprowadziliśmy wewnętrzną analizę, która bez względu na to, co wydarzy się w RDOŚiu (Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie), w Sanepidzie, czy  w Wodach Polskich, chcemy, żeby została wdrożona i z całą pewnością będziemy ją proponować firmie –  Kamis McCormick. Oczywiście, jeśli Państwo dzisiaj to zaakceptują. Proponujemy następujące kwestie: przede wszystkim ekrany dźwiękochłonne, następnie dodatkową zieleń wysoką, dodatkowe filtry zabezpieczające i wyjazd z zakładu firmy Kamis, ul. Powszechną w kierunku ul. Ułanów – wymieniała kolejne propozycje, Wójt Batycka-Wąsik.

Wiele problemów, pierwsze działania urzędu

Spotkanie informacyjne zorganizowane na wniosek mieszkańców Stefanowa pokazało, jak wiele jest problemów w sołectwie: zmiana sposobu zagospodarowania hali magazynowej i zwiększenie produkcji firmy Kamis, Hale wzdłuż zabudowy jednorodzinnej przy ul. Uroczej, parking dla TIRów przy ul. Uroczej, postępowanie środowiskowe, dotyczące kompostowni firmy Jarper i azyl dla zwierząt w sąsiedniej Warszawiance.

Dzięki częstym spotkaniom, już podjęto pierwsze działania, których oczekują mieszkańcy Stefanowa. Pierwsze działania gminy dotyczyły –  Parkingu dla TIRów, który działa przy ul. Uroczej. Dokonano kontroli inwestycji, TIRy, które wjeżdżały w nocy na parking, dotychczas trąbiły. Nocne trąbienie, budziło sąsiednich mieszkańców. To ma się zmienić. Zlikwidowano także ruchomą toaletę. Dodatkowo firma została wezwana do przedstawienia wszystkich dokumentów. Gmina chce je dokładnie przeanalizować. Mają także być nowe zielone nasadzenia.

Drugim działaniem była wizyta lokalna na terenie inwestycyjnym, na którym mają powstać trzy hale magazynowe w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych przy ul. Uroczej. W tej sprawie w Urzędzie Gminy odbyły się dwa spotkania z inwestorem, który jest gotowy na pewne ustępstwa. – Prowadzimy jeszcze negocjacje, póki są prowadzone, nie mówimy o ich szczegółach – podkreślała Wójt Batycka-Wąsik.

– Wystarczy chcieć – krótko, acz dosadnie podsumowała mieszkanka Stefanowa.

Jeden komentarz do “110 TIRów pod oknami mieszkańców

  • Można się tylko domyślać co przyświeca radnym przy uchwalaniu planów zagospodarowania dopuszczających uciążliwe inwestycje w bezpośrednim sąsiedztwie terenów mieszkalnych. Nie jest to dobro mieszkańców.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *