Powiat piaseczyński w województwie warszawskim?
Z przekazów medialnych wynika, że jeszcze w tym roku może powstać siedemnaste województwo – warszawskie. W którego skład oprócz Warszawy, weszłyby powiaty podwarszawskie tworzące tzw. obwarzanek: powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat warszawski zachodni, powiat legionowski, powiat wołomiński, powiat miński i powiat otwocki. Radni Koalicji Obywatelskiej w sejmiku mazowieckim wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec zapowiadanych zmian administracyjnych. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość dostrzega szansę na szybszy rozwój i wyrównanie szans, nowego województwa warszawskiego i mazowieckiego.
Zdecydowany sprzeciw Koalicji Obywatelskiej
– Klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w sejmiku mazowieckim wyraża zdecydowany sprzeciw wobec ujawnionych ostatnio w mediach planów PiSu na podział Mazowsza. To ewidentna próba uderzenia w Rafała Trzaskowskiego, który miał doskonały wynik w wyborach prezydenckich. To również próba demontażu samorządów. Na początek w województwie mazowieckim, ale później również w całym kraju, czyli zaprzepaszczenia tego co jest uważane przez mieszkańców Polski za najbardziej udaną reformę ostatnich 30 lat, czyli reformę samorządową. Jesteśmy absolutnie oburzeni, że już chwilę po wyborach prezydenckich tego typu pomysły są ujawniane, ale jesteśmy też spokojni co do losów tej inicjatywy. Już raz Jacek Sasin firmował inicjatywę podziału Mazowsza, wyodrębnienia Warszawy jako odrębnego tworu z województwa. Skończyło się to spektakularną klapą. Klapą, która szerokim echem rozniosła się po całej Polsce i niemal nie zaprzepaściła kariery politycznej tego polityka.
Mieszkańcy Mazowsza doskonale wiedzą, że nie chodziłoby tutaj o poprawę ich bytu, a jedynie o politykę, o dodatkowe urzędy, powielenie tych urzędów, o dodatkowe wydatki i o odcięcie tak naprawdę skutkiem podziału Mazowsza na wiele miesięcy mazowieckich samorządów od środków europejskich, których sposób wydatkowania musiałby się zmienić. Wydaje się oczywiście, że wypuszczanie do mediów obecnie takiej informacji ma za zadanie nastraszyć naszego koalicjanta – Polskie Stronnictwo Ludowe, co do skutków dalszego odmawiania koalicji z PiSem na Mazowszu, ale tutaj również jesteśmy spokojni. Wydaje się, że nasz koalicjant jest politycznym twardzielem i nie takie boje wspólnie przechodziliśmy. Dlatego też chcemy wyraźnie podkreślić, że PiSowi nie uda się skutecznie skłócić koalicji na Mazowszu i nie uda się, kosztem mieszkańców naszego regionu, podzielić Mazowsza – wyraził swój zdecydowany sprzeciw, Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Prawo i Sprawiedliwość dostrzega szansę na szybszy rozwój
– Dysproporcja rozwojowa między Warszawą, a resztą Mazowsza jest ogromna. Podobnie jak w wielu innych państwach, najważniejsze miasto w kraju siłą rzeczy rozwija się szybciej, zbierając kapitał z całego województwa. Bardzo wiele krajów, przykładowo Niemcy, stosuje wydzielenie stolicy wraz z przylegającymi powiatami, jako odrębną jednostkę regionalną celem ochrony ludności, przed tak dużymi dysproporcjami w poziomie życia. Z perspektywy mieszkańca i radnego uważam, że utworzenie województwa warszawskiego, w którym prawdopodobnie znalazłby się także nasz powiat, to również szansa na skok rozwojowy dla naszego terenu. Dlatego mocno trzymam kciuki za realizację, tej niezwykle ważnej dla mieszkańców całego Mazowsza reformy administracyjnej – dostrzega szansę, Sergiusz Muszyński, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w powiecie piaseczyńskim.
Wybory samorządowe już jesienią?
Jeśli rząd Zjednoczonej Prawicy zdecyduje się na utworzenie siedemnastego województwa warszawskiego, to już na jesieni mogłyby się odbyć nowe wybory samorządowe w obydwu województwach: mazowieckim i warszawskim.