AktualnościGóra KalwariaLesznowolaPiasecznoPowiatTarczyn

23 projekty sportowe z dofinansowaniem

Nowe boiska i skateparki, remonty bieżni i hal sportowych – to inwestycje, które już niedługo zostaną zrealizowane w subregionie warszawskim zachodnim dzięki dofinansowaniu z budżetu Mazowsza. Łączna wartość przekazanych środków to ponad 3,8 mln zł. Ponadto 30 szkół otrzyma wsparcie nauczania zdalnego. Umowy w tej sprawie podpisał z beneficjentami marszałek Adam Struzik. W spotkaniu wziął udział także radny województwa mazowieckiego Piotr Kandyba.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej (MIWIS) to autorski program samorządu Mazowsza, który jest realizowany od 2018 r. Do tej pory, przy jego wsparciuw całym regionie udało się wybudować lub zmodernizować 289 obiektów sportowych.

Jak wskazuje marszałek Adam Struzik, tegoroczna edycja jest rekordowa, zarówno pod względem liczby wniosków, jak i przeznaczonych środków. – Wybór najlepszych projektów spośród 270 zgłoszeń nie był łatwy. To ważne, ciekawe i wyczekiwane przez mieszkańców inwestycje. Dlatego zwiększyliśmy pulę środków z początkowych 10 mln zł do niemal 31 mln zł. Dzięki temu wszystkie samorządy, które przedstawiły ciekawe pomysły, mogły skorzystać ze wsparcia.

23 projekty z dofinansowaniem

Z ponad 270 nadesłanych wniosków radni województwa wskazali 206 inwestycji, które otrzymają wsparcie z budżetu Mazowsza. Wśród nich znalazły się 23 projekty z subregionu warszawskiego zachodniego z dofinansowaniem w wysokości ponad 3,8 mln zł.

Wśród wybranych projektów znalazła się m.in. wymiana nawierzchni boiska przy zespole basenowym w Górze Kalwarii, budowa skateparku w Mrokowie (gmina Lesznowola), modernizacja boiska do gry w teqball w Błoniu czy budowa boiska wielofunkcyjnego na Osiedlu nr 9 w Nowym Dworze Mazowieckim. Środki trafiły także do Gminy Piaseczno, która dzięki dofinansowaniu zbuduje boisko w miejscowości Głosków.

– Nowe boisko wielofunkcyjne w Głoskowie na terenie Klubu Sportowego Victoria Głosków znacznie poszerzy ofertę aktywnego wypoczynku i rozwoju fizycznego dla okolicznych mieszkańców – mówi burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. – Będzie to boisko ogólnodostępne, umożliwi zatem uprawianie sportu amatorskiego szerokiemu gronu mieszkańców. Inwestycja stworzy sprzyjające warunki dla prowadzenia zdrowego stylu życia, ważnego szczególnie dla rozwoju dzieci i młodzieży – dodaje.

Maksymalne dofinansowanie do projektu nie mogło przekroczyć 200 tys. zł i wynieść więcej niż 75 proc. kosztów kwalifikowalnych. Ponadto każdy samorząd mógł złożyć tylko jeden wniosek na jedno zadanie.

Środki unijne na zdalne nauczanie

Podczas spotkania w Piasecznie podpisano także umowy partnerstwa w ramach programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego. Wartość tego unijnego projektu uruchomionego przez samorząd Mazowsza wynosi w tym roku blisko 22 mln zł.

Do szkolnych pracowni trafią urządzenia i oprogramowanie, w tym stanowiska komputerowe, tablice multimedialne, monitory interaktywne, tablice dotykowe, laptopy oraz moduły i programy edukacyjne. Odbędą się również szkolenia oraz zdalne instruktaże. Z subregionu warszawskiego zachodniego umowa partnerstwa objęła 30 szkół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *