AktualnościNa luziePiaseczno

Zakupy dla seniorów oraz wsparcie psychologiczne

Ogłoszony przed weekendem stan zagrożenia epidemicznego stawia przed nami duże wyzwanie i aby mu podołać musimy dobrze zaplanować swoje działania. Z pewnością osób zarażonych będzie przybywać, a mamy już potwierdzony przypadek w naszej gminie. Dlatego rąk do pomocy będzie potrzebnych coraz więcej. Bardzo doceniamy wszystkie indywidualne inicjatywy i akcje pomocowe, uważamy jednak, że ze względów bezpieczeństwa powinny być one skoordynowane.

Autoryzowane wsparcie

Organizatorem i koordynatorem takich działań jest na naszym terenie Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MGOPS Piaseczno). Zachęcamy osoby i grupy, które chcą nieść pomoc, aby dołączyły od strony organizacyjnej do tych działań. Po pierwsze akcja pomocowa, będzie autoryzowana przez urząd co uwiarygodni ją w oczach odbiorców (a niestety odnotowane zostały już na naszym terenie próby naciągania osób starszych ze strony oszustów), po drugie możliwe będzie scentralizowanie zakupów oraz wydawania paczek, dzięki czemu wolontariusze nie będą narażani na samodzielne zakupy i stanie w kolejkach.

Wyodrębniliśmy 4 grupy wymagające wsparcia

Pierwsza grupa to osoby starsze, samotne, niepełnosprawne. Są to osoby zdrowe, które jednak ze względów bezpieczeństwa nie powinny opuszczać mieszkań. Przewidujemy, że na ten moment, będzie to największa grupa wymagająca wsparcia technicznego. Prosimy zatem aby sołtysi, radni, mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych zgłaszali takie osoby bezpośrednio do MGOPS pod specjalnie uruchomione numery tel.: 797-245-057 lub 797-932-345.

Do wsparcia tej grupy zgłosili się już harcerze, ale rąk do pomocy nigdy za mało, dlatego uruchomiliśmy drugi numer dedykowany wolontariuszom, którzy są gotowi do pomocy – tel.: 797-245-040.

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MGOPS) w Piasecznie będzie koordynował wszystkie te działania.

Druga grupa to osoby przebywające decyzję Sanepidu na kwarantannie domowej. Z tymi osobami i rodzinami jesteśmy w stałym kontakcie i znamy ich potrzeby. Dla tych osób został już uruchomiony specjalny numer telefonu. Grupa ta jest pod stałą opieką MGOPS jak również  innych dedykowanych służbą zgodnie z opracowaną procedurą.

Trzecia grupa to osoby starsze lub przewlekle chore, którymi pracownicy MGOPS i PKPS (Polski Komitet Pomocy Społecznej) zajmują się na co dzień. Ta grupa na ten moment pozostaje pod opieką odpowiednich służb jak również jest pod  stałą obserwacją pracowników pomocy społecznej. Będziemy ograniczać jednak te usługi, które nie są konieczne do bieżącego funkcjonowania.

Czwarta grupa to osoby wymagające wsparcia psychologicznego. Ze względu na ograniczenie możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem MGOPS uruchomił mobilny punkt pomocy psychologicznej. Pod nr tel.: 663-667-375 będzie można uzyskać wsparcie psychologiczne, związane z obecną sytuacją epidemiologiczną.

Wszystkie zgłoszenia i zapytania związane z wyżej wymienionymi kwestiami można wysyłać również na adres email: pomoc@mgops.piaseczno.eu

Każda pomóc sąsiedzka jest oczywiście miłe widziana, ale pamiętajmy żeby pomagać w sposób bezpieczny dla obu stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *