AktualnościKulturaPiaseczno

Wirtualne spotkanie w Ośrodku Sztuki Lescer

W najbliższą sobotę Ośrodek Sztuki Lescer, wirtualnie otworzy wystawę pt. „Spotkanie” Pawła Zaręby i Krzysztofa Żwirblisa, poprzez udostępnienie dokumentacji na stronach www ośrodka. – Wystawa pozostanie otwarta do 27 czerwca, mamy nadzieję, że do tego czasu będzie można już ją oglądać na żywo – informuje, Ewa Sułek z Ośrodka Sztuki Lescer w Zalesiu Górnym. 

Wystawa “Spotkanie” jest niczym innym jak samym spotkaniem, rozumianym na wiele sposobów i odbywającym się na wielu poziomach. Spotkaniem dwójki artystów, dwójki przyjaciół, dwóch różnych światopoglądów i pomysłów na to, czym jest sztuka, do czego jest nam potrzebna i jakie pełni funkcje.

Epidemia COVID-19 nadała jej nowe znaczenie – spotkania, które nigdy się nie odbyło – sytuacji, której każdy z nas doświadczał nie raz przez ostatnie dwa miesiące. Wystawa powstała w tych specyficznych warunkach, w których artyści, zamiast wspólnie pracować nad projektem, musieli zająć się nim odrębnie, opierając się na komunikacji pośredniej, ustalając grafik działań tak, aby, wbrew pierwotnym założeniom, nigdy się nie spotka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Paweł Zaręba i Krzysztof Żwirblis, reprezentanci średniego pokolenia polskich artystów, reprezentują dwa skrajnie odmienne nurty sztuki współczesnej. Zarębę interesuje forma i poszukiwanie piękna wytwarzanych obiektów. Żwirblis jest zaangażowanym społecznie aktywistą, uczestnikiem kilkuset przedstawień, akcji ulicznych i projektów performatywnych. Był członkiem eksperymentalnej grupy Akademia Ruchu i kuratorem galerii AR w kinoteatrze “Tęcza” oraz Galerii Studio w Warszawie. Sam koncept spotkania jest kluczowy dla jego działań, które angażują nie tylko artystę, lecz również widzów, lokalne społeczności, z którymi pracuje. Z kolei Zaręba spotyka się sam na sam z materią malarską, po czym pozwala na kolejne indywidualne i intymne spotkania widza z jego twórczością. Dzięki interwencjom powstałym w galerii, można prześledzić proces powstawania niektórych prac.

Na wystawie zaprezentowane zostały filmy i fotografie Krzysztofa Żwirblisa dokumentujące działania performatywne, wielodniowe akcje społeczno-artystyczne oraz instalacje w przestrzeni publicznej, które powstały głównie w ciągu ostatnich trzech lat. Dla artysty ważna jest wymiana opinii i doświadczeń z widzem, który staje się aktywnym uczestnikiem działania. W projekcie “Muzeum Społeczne”, zrealizowanym przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Efemerycznej “Konteksty” w Sokołowsku, Żwirblis połączył spotkania z mieszkańcami regionu z tworzeniem filmu i zrealizowaną na koniec projektu wystawą. Każdy z elementów jest tak samo ważny, a ideą, która za nimi stoi jest przekonanie o tym, że każdy z nas jest skarbnicą historii, doświadczeń i przedmiotów wartych tego, by tworzyły osobne, prywatne muzeum. Artysta myśli o przeprowadzeniu podobnej aktywności w Zalesiu Górnym, jednak obecne warunki niestety na to nie pozwalają. Inne filmy i dokumentacje dotyczą akcji przeprowadzonych między innymi na Placu Konstytucji i na Kamionku w Warszawie, oraz we włoskim mieście Faenza. Pokazana została również starsza seria – “Mimikra” z 1983 roku, portrety środowiska artystycznego związanego ze Studenckim Centrum Środowisk Artystycznych “Dziekanka”, członków Akademii Ruchu. Jedna z interwencji znalazła się również na zewnątrz galerii.

W związku z wyjątkową sytuacją dotyczącą COVID-19 prosimy o sprawdzanie aktualnych informacji odnośnie dni i godzin otwarcia Ośrodka Sztuki Lescer na stronie www.lescer.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *