Edyta Banasiewicz otrzymała tytuł „Mazowieckiej Lady D.” Wyróżnienie to jest uhonorowaniem jej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością w powiecie piaseczyńskim. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 8 czerwca w ogrodach pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie.
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej już po raz trzeci zorganizowało mazowiecką edycję konkursu znanego wcześniej na południu Polski – Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek. W tym roku po raz pierwszy nagrodzeni są również mężczyźni, którzy walczyli o tytuł „Mazowiecki Gentleman D.”. Oba konkursy odbywają się pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.
– Aktywne osoby z niepełnosprawnościami zazwyczaj nie chcą być postrzegane przez pryzmat swojej niepełnosprawności. Dla nich ważne jest to, co osiągają w życiu w swoich pasjach, czy pracy zawodowej. Niemniej jednak wiemy, że wśród osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin jest potrzeba szukania wzorów, inspiracji, by nabrać motywacji do pokonywania wielu codziennych trudności. Wierzę, że nie tylko sylwetki laureatek i laureatów, ale też kandydatek i kandydatów są takim wzorem do naśladowania
– powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Założenia konkursów
– Konkurs Mazowiecka Lady D. powstał, by uhonorować kobiety z niepełnosprawnością, których działalność, a przede wszystkim postawa zasługują na wyróżnienie. Teraz dodatkowo szukaliśmy takich inspirujących osób wśród mężczyzn z niepełnosprawnościami. Wszyscy biorący udział w konkursie swoim życiem pokazują, jak nadać mu sens w obliczu trudności. Takich pozytywnych ludzi chcemy pokazywać, promować przekraczanie barier
– zaznaczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.
Laureatki konkursu „Mazowiecka Lady D.”
W trakcie uroczystości w Polskiej Akademii Nauk, Domu Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie uhonorowanych zostało pięć kobiet. Nagrodę w kategorii „Życie Społeczne” dostała Edyta Banasiewicz (Żabieniec, gm. Piaseczno). Laureatka pomimo swojej niepełnosprawności zmieniła całe środowisko wiejskie, w którym mieszka. Jest członkiem Piaseczyńskiej Rady Kobiet, sekretarzem Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych, a także inicjatorką akcji PIASECZNO BEZ BARIER. Pełni funkcję przewodniczącej rady sołeckiej w Żabieńcu oraz jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Ruchu Pojednania Społecznego. Jest także inicjatorką gry na 4 koła, której celem była integracja różnych środowisk lokalnych.
W kategorii „Dobry Start” nagrodę otrzymała Kinga Danielczyk (Przysucha), Renata Orłowska (Siedlce) jest laureatką w kategorii „Życie Zawodowe”, W kategorii „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnością” wygrała Dagmara Janas (Radom) i Poetka Anna Bojanowska (Sochaczew) została laureatką w kategorii „Kultura i Sztuka”.
3 urodziny Bazy Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego
Baza Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego ruszyła w lutym 2019 roku z inicjatywy Członka Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego – Pani Ewy Lubianiec. Koordynatorką Bazy Wolontariatu została Pani Edyta Banasiewicz, osoba z niepełnosprawnością, poruszająca się na wózku inwalidzkim, której problemy osób potrzebujących wsparcia są bliskie sercu. Celem bazy jest tworzenie przestrzeni, w której spotkać mogą się ze sobą osoby potrzebujące pomocy w różnych aspektach życiowych z tymi, które chcą pomagać, jednak nie wiedzą, gdzie, komu i w jakiej formie. Jesteśmy łącznikiem obu tych grup. Do Bazy Wolontariatu dołączają osoby prywatne – zarówno potrzebujące, jak i oferujące pomoc, placówki opiekuńcze, firmy, stowarzyszenia, szkoły, jednostki administracji publicznej.
– Wspólnie pokazujemy, że w grupie jest siła, że najważniejszy w życiu każdego człowieka jest drugi człowiek. W naszej przestrzeni każdy znajdzie coś dla siebie, dzielimy się wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami. Dołączyć do nas można poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej Bazy Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego – zaprasza Edyta Banasiewicz, koordynatorka Bazy Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego.